Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Průvodce světem bylinných tinktur a extraktů

Pokud jste v tématice bylinek nováčky, možná vám jde hlava kolem ze všech těch extraktů, tinktur, prášků a kúr. Jak se v tom všem má člověk zorientovat? Zopakovat si základy zpracování bylinek ale určitě prospěje i znalým bylinkovým matadorům. Jak se říká, je opakování matkou moudrosti, a třeba se i vy v dnešním článku dozvíte něco nového. Zaměříme se dnes na extrakty a tinktury. Jaký je mezi nimi rozdíl, jak se vyrábí a proč je užívat?

flower-g00de02d72_640

Co jsou bylinné extrakty?

Přestože bylinné extrakty existují v mnoha podobách, mají jeden společný rys. Extrakty představují přirozeně se vyskytující fytochemikálie (sloučeniny produkované rostlinami), které výrobce odstranil ze strukturálního materiálu rostliny, která je produkovala. Hlavní výhodou použití extraktů oproti syrovým bylinám je to, že jakmile jsou fytochemikálie z rostliny extrahované, tělo je nepotřebuje trávit a mnohem snadněji se vstřebávají. Tekuté extrakty taky nabízejí větší pohodlí než konzumace bylinek v syrové formě. Stačí prostě spolknout pár kapek na lžičce nebo zapít tabletku.

Bylinný extrakt je pojem široký. Všechny extrakty se proto kategorizují podle rozpouštědla, které se používá k jejich výrobě a/nebo podle jejich formy. Mezi běžnější rozpouštědla patří třeba voda, alkohol, glycerin nebo ocet. Každé rozpouštědlo má jiné vlastnosti a přitahuje různé chemikálie v bylince - i proto se tinktura nebo sirup z jedné byliny může lišit svými účinky, a hlavně jejich silou.

essential-oils-g1936dc950_640

Extrakty tedy představují širokou skupinu produktů, které se dále dělí. Patří mezi ně bylinné oleje, extrakty v prášku, v tabletách, esenciální oleje, ale také bylinné tinktury.

Co je to bylinná tinktura?

Tinktury patří mezi tekuté extrakty, které jakožto rozpouštědlo využívají konzumní alkohol. Jedná se buďto o etanol nebo částečně kombinované extrakční rozpouštědlo, kterému se říká menstruum. Po extrakčním procesu se tinktura oddělí od použité bylinky a přichází na řadu filtrování. Pak se stáčí do lahví jako jednodruhová tinktura, nebo se mísí s jinými tinkturami a vzniká tak tinktura vícedruhová. Tinktury jsou pohodlné po všech stránkách. Snadno se dávkují, užívají v tekuté formě a přidávají do vody nebo jiné tekutiny podle pokynů na etiketě.

essential-oils-g9a9bfcfd2_1280

Alkohol používaný v tinkturách je etanol a vyrábí se fermentací stejně tak, jako třeba ve vínu nebo v pivu. Působí jako vynikající rozpouštědlo pro širokou škálu fytochemikálií, zejména těch, které mají omezenou rozpustnost ve vodě. Je to taky výborný konzervační prostředek, takže tinktury obvykle vydrží několik let. Stejně jako jiné extrakty obcházejí tinktury potřebu trávit celé bylinky ve střevě a snadno se vstřebávají. Zatímco termín „tinktura“ se někdy používá pro tekuté extrakty vyrobené bez alkoholu, technicky jsou tinktury pouze a vždy jen produkty s alkoholem. Mimo něj pak v tinkturách velmi často najdete glycerin, který působí proti sražení směsi.

Mohou tinktury s alkoholem děti a těhotné?

Protože tinktura bez alkoholu neexistuje, naskýtá se otázka, zda jsou vhodné pro děti, těhotné ženy nebo řidiče. Odpověď je pozitivní - ano, opravdu jsou. V 10 kapkách běžné tinktury z čerstvé rostliny najdete 40 % alkoholu, což znamená, že v dávce pozřete 0,1 g alkoholu, což je tak nepatrná dávka, že se opravdu není proč obávat. Toto maličké množství alkoholu organismus odbourá do několika minut.

Vyberte si kvalitní tinktury a bylinné extrakty

Na našem e-shopu na vás čeká široká nabídka prvotřídních bylinných tinktur a extraktů, a to jak ze stromů a rostlin českých luhů a hájů, tak z flory exotické - z daleké a tajemné Amazonie a Peru.

Bylinné extrakty Inca Botanica

Pokud vás lákají přírodní poklady Jižní Ameriky, budou pro vás jako dělané bylinné extrakty Inca Botanica. Využívají úžasné znalosti domorodých obyvatel Amazonie a And, kteří používají bylinky z těchto oblastí už po staletí. Díky zpracování v podobě bylinného extraktu tak můžete jejich sílu okusit i v Česku. Není potřeba cestovat na druhý konec světa, i když by takové dobrodružství jistě stálo za to. Pořídit u nás můžete nejrůznější jednodruhové extrakty, třeba extrakt z oblíbené Vilcacory, Caiguy, Dračí krev nebo spoustu vícedruhových extraktů.

caigua

Bylinné extrakty Energy

Společnost Energy pracuje jak se znalostmi z přírodní medicíny, tak s alternativní čínskou medicínou i nejnovějšími vědeckými poznatky. Výsledkem jsou speciální a originální bylinné extrakty, které pomáhají s řešením nejrůznějších zdravotních potíží. Bylinné koncentráty obsahují i desítky esencí a silic z bylin z celého světa.

4185_regalen30

Bylinné tinktury Naděje

Paní magistra Jarmila Podhorná se věnuje výrobě bylinných tinktur už mnoho let. Má bohaté zkušenosti z oblasti přírodní medicíny i lidského organismu. Využívá jak sílu českých a cizokrajných bylin, tak často také pupeny stromů, které proměňuje v účinné bylinné tinktury. Uplatní se všude tam, kde lidé hledají dostupnou přírodní péči jak při řešení zdravotních problémů, tak jako prevenci. Úspěšné jsou hlavně bylinné kúry Naděje, které obsahují předem seskládané tinktury do skupiny podle konkrétních zdravotních problémů. Pořídit si tak můžete třeba kúru pro podporu kloubů nebo nervové soustavy.

naděje kúra

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení