Jak na zdravý jarní detox

Konečně jsme se dočkali a přišlo jaro. S ním i nádherný sluneční týden, který, doufejme, bude pokračovat i nadále. Možná cítíte, že se vám s jarním počasím vrací síla, ale stále je tělo po dlouhé zimě unavené a utlumené. Právě proto je teď ideální čas nastartovat ho jarním detoxem. Ale pozor! Klíčem k úspěchu je vybrat si detox, který vám vyhovuje a není drastický. Nic nepřehánějte, ať si spíš nezpůsobíte újmu. Dnes si řekneme, proč je detox na jaře dobrý nápad a jak organismus detoxikovat bezpečně. Navíc můžete využít naši bylinkovou poradnu, kde dostanete doporučení na konkrétní bylinky vhodné pro detox přímo na míru.

Proč tělo detoxikovat?

Provádět detox je jako vymetat staré pavučiny. Je to terapeutické, cítíte přitom zadostiučinění a výsledkem je čistota, radost a skvělý pocit z dobře udělané práce. Detoxikací se z těla odstraníte škodlivé látky, které se v něm usídlily. Toxinům jsme v dnešním světě bohužel vystavovaní neustále, obsahují je potraviny, které jíme, vzduch, který dýcháme, často i voda, kterou pijeme, produkty, které nanášíme na pokožku, nezdravé návyky jako je pití alkoholu, kouření atd.

dandelion-gd4cf1a812_640

Tělo je tak v neustálé zátěž a vyžaduje, aby naše orgány (hlavně ledviny, játra, plíce, střeva či kůže) pracovaly mimořádně tvrdě. Proto můžeme často pozorovat únavu, sníženou imunitu, bolesti hlavy, špatnou náladu či zažívací problémy.

Detoxikace představuje skvělý způsob, jak tělo očistit a snížit jeho toxickou zátěž, čímž se vaše orgány zotaví a mají čas se regenerovat.

Jak detoxikovat bezpečně

Určitě jste slyšeli o detoxikaci prostřednictvím enormního množství ovocných a zeleninových šťáv, vodních půstech nebo agresivních bylinách. Otázkou ale je, jak účinné a bezpečné jsou tyto typy detoxu? Lepší je se jim vyhnout. Provádějte detox správně, jedině tak může být prospěšný pro vaše zdraví a budete se cítit skvěle. Vyzkoušejte naše tipy! Ideální pak bude, abyste je dodržovali alespoň pět dní, ale čím déle, tím lépe!

1. Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám

Zkuste si co nejvíc pokrmů připravit sami doma a snažte se jíst jednoduše. Zpracované potraviny jsou ochuzené o cenné živiny a jsou často plné chemikálií a cukrů. Vyzkoušejte, jak skvělá je na svačinu čerstvá mrkev nebo třeba okurkový salát s citronovou šťávou a mořskou solí. Vyhněte se kupovaným pochoutkovým salátům, pomazánkám, dresingům, instantním jídlům a kupovaným hotovkám.

2. Konzumujte potraviny s vysokým obsahem vlákniny

Právě ty totiž pomáhají vytvořit pocit sytosti. Vláknina navíc přispívá k odstraňování toxinů z těla a udržuje zdravý trávicí systém. To je důležité proto, aby se živiny mohly správně vstřebat do těla. Vsadit můžete třeba na čočku, fazole, listovou zeleninu, grepy, chřest, brokolici či květák. Skvělé jsou i nejrůznější ovocné a zeleninové šťávy.

fit-g44f31bc08_640

3. Nevynechejte zdravé bílkoviny

Abyste zůstali delší dobu sytí, bílkovinám se nelze vyhnout. Vegetariáni mohou sáhnout po luštěninách, ořeších, semínkách, vejcích či kapustě. Skvělým zdrojem jsou pak ryby, ale dejte si pozor na vysoký obsah rtuti.

4. Zůstaňte hydratovaní

Když máte pocit hladu, je to velmi často známka dehydratace. Proto nezapomínejte na pitný režim, který vás zastaví v přejídání. Voda navíc výrazně pomáhá tělu detoxikovat a udržovat trávicí systém zdravý. Popíjet můžete jak obyčejnou vodu, tak ochucenou citronem či limetkou nebo neslazené bylinné čaje.

5. Cvičení, spánek a minimum stresu

Stejně jako správná strava a pitný režim je důležitý pohyb, odpočinek a relaxace. Společně pomáhají vyplavit toxiny z těla a nabrat síly. Proto nezapomínejte každý den na procházku nebo krátké cvičení, vyzkoušejte meditaci a pokuste se spát ideálně 8 hodin.

Vedlejší účinky detoxikace

I když všechno zní krásně, detoxikace není vždy snadná. I jarní úklid domácnosti je občas namáhavý, stejně jako očista pro vaše tělo. Můžete se začít potýkat s vedlejšími účinky, které vás budou demotivovat. Zkuste ale zatnout zuby a vydržet, tělo si zvykne.

Co vás může při detoxikaci potkat?

  • Bolest hlavy - může se objevit, když se vzdáte kofeinu. Většinou přejde po pár dnech abstinence, výborně pomáhá pít hodně vody.
  • Zácpa - pokud máte problémy s vyprazdňováním, vyzkoušejte teplou vodu nebo sušené švestky.
  • Zhoršená pleť - nejrůznější pupínky, ekzémy a skvrny na kůži jsou známkou toho, že se vaše tělo zbavuje toxinů. Je třeba být vytrvalý, vše se srovná časem.
  • Únava - detoxikace není redukční dieta. Samozřejmě jejím prostřednictvím můžete zhubnout, ale neměl by to být váš hlavní cíl. Ujistěte se, že dostatečně jíte a vaše strava je pestrá. Když to budete přehánět, tělu budou chybět živiny a vrátí vám to v podobě únavy. Nikdy byste neměli hladovět!
  • Chuť na sladké - jak se vzdáte cukru, na které je tělo zvyklé, pár dní bude těžkých. Zkuste však vytrvat a sladké chutě zahnat čerstvým ovocem.

Pozvěte si na pomoc bylinky

Určitě pro vás nebude žádným překvapením, že v detoxikaci jsou výborným pomocníkem i bylinky. V podobě bylinných čajů, extraktů z bylin a nejrůznějších tinktur můžete dosáhnout skvělých výsledků a pomoci vašemu tělu na cestě za očistou.

herbal-tea-gbb97ec1f3_640

Které bylinky se hodí k detoxikaci? 

Třeba kopřiva dvoudomá, pýr plazivý, bříza, svízel syřišťový nebo řebříček.

Tip: Vyzkoušejte třeba bylinný čaj Fialový květ / radikálně na toxiny, Očistnou amazonskou kúru nebo bylinný extrakt Pyropurino / jedy z těla ven.

Nezapomínejte ale na to, že byliny jsou mocné a je třeba je užívat s rozumem. Ve velkém množství vám mohou způsobit problémy, proto vždy dodržujte doporučené dávkování a nikdy ho nepřekračujte! Skvělé je také poradit se přímo s bylinkářkou, která vám pomůže vybrat ty správné bylinky na míru.


Využijte naši bylinkovou poradnu, kde vám paní Čížkovská, majitelka e-shopu Bylinkyzamazonie.cz, s radostí doporučí vhodné bylinky přesně pro vás.