Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Nasbírejte si svatojánské bylinky

Letní slunovrat byl pro naše předky magickým obdobím, které bylo opředeno kouzly. Je to čas omamných vůní, nádherných a dlouhých dnů plných slunce, čas přicházejícího léta. Okolo letního slunovratu také přichází tzv. Svatojánská noc, která má doslova čarovnou moc. Kdo si při ní nasbírá devatero svatojánských bylin, bude odměněn jejich nadpozemskou silou. Které bylinky jsou ty svatojánské? To vám dnes povíme. Nasbírejte si je do svatojánského čaje!

panorama-ge188a9dd8_640

Tajemství svatojánské noci

První letní den, který letos připadl na 21. června, už máme za sebou. Odbitím dnešní půlnoci však přichází Svatojánská noc, která probíhá na přelomu 23. a 24. června. Svátek Jana Křtitele pochází z prastarého lidového svátku, který se později stal křesťanským. Celé období mezi letním slunovratem a Svatojánskou nocí bylo pro naše babičky tajemným časem, na který připadala spousta pověr a právě v onu dobu mely mít bylinky tu největší sílu. 

Naši předkové tradicím Svatojánské noci absolutně důvěřovali. Všechny kořenářky, bylinářky a léčitelky věřili, že bylinky nasbírané v období Svatojánské noci mají silnější účinky. Tato důvěra má však logické opodstatnění. Lidé byli dříve nuceni dobře pozorovat přírodu - no, byli na ní mnohem víc závislí než my dnes. A právě od jara až do letního slunovratu rostliny tzv. táhnou do květu. Jejich obsahové a tedy i léčivé látky putují vzhůru do nadzemních částí, a tak právě v období svátku Jana Křtitele jsou nejsilnější.

girl-g1dae3ba77_640 

Svatojánská noc v sobě podle staročeských tradic skrývala mnohá tajemství. Na kopcích se pálily ohně, které symbolicky představovaly slunce. Pro získání síly se přeskakovaly. V lesích se prý otevíraly skály s poklady, a dívky vily věnečky z květin, které jim prozradily, kdo se stane jejich ženichem. Mimo to všechno se také sbíraly svatojánské bylinky. Aby byly co nejsilnější, bylo třeba nasbírat je o půlnoci, ideálně za úplňku.

A které že bylinky jsou ty svatojánské? Traduje se, že je jich sedmero nebo devatero. Avšak přesné složení záviselo na příslušném regionu - měnilo se podle toho, co v dané oblasti rostlo a kvetlo. Bylinkářky je nasbíraly a uvařili z nich čaj, který pak popíjely společně s rodinou a blízkými. Je to krásná tradice, kterou můžete praktikovat i u vás doma.

Jaké bylinky ale vlastně patří mezi devatero svatojánského býlí?

summer-g203c87018_640

Záleží na tom, co ve vašem kraji v této době kvete. Mezi nejoblíbenější bylinku patří rozhodně mateřídouška, která ve svatojánském devateru nesmí chybět. No a pak už si můžete vybrat některé z tohoto seznamu:

 • třezalka
 • kapradí
 • černobýl
 • divizna
 • mateřídouška
 • heřmánek
 • máta
 • bazalka
 • libeček
 • devětsil
 • dobromysl
 • majoránka
 • úročník

Tak nezapomeňte dnes zajít do lesa nebo na louku a natrhat si některé bylinky na svatojánský čaj.

Amazonské bylinky místo svatojánských

U nás vám devatero svatojánských bylin nenabídneme, zato si ale můžete pořídit jiné čaje s magickou atmosférou. Čaje připravené ze sušených bylin až z dalekého amazonského pralesa nebo z vrcholků Peruánských And. Všechny z nich podpoří vaše zdraví a vitalitu.

Vyberte si třeba bylinné čaje od Inca Botanica, Uncaria nebo Oro Verde.

modré mate

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení