Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Síla dračí krve. Znáte mystickou sangre de drago?

Možná jste už mezi lidmi zaslechli povídání o dračí krvi. Teď ale nemluvíme o krvi bájného tvora, ale o tajemném pojmenování látky, která pochází z druhé strany světa. Kdesi tam daleko v hlubinách amazonských pralesů existují stromy, v jejichž těle koluje rudá míza, kterou využívají domorodí obyvatelé v etnomedicíně. Vstupte s námi do světa bylin a rostlin, který umí být pořádně záhadný. Dnes si posvítíme na bájnou dračí krev, známou také jako sangre de drago!

Kde se vzala dračí krev?

Tradice a zvyky domorodých kmenů jsou pro nás, lid “moderní”, často trochu podivné a nesou s sebou jakousi záhadnou auru. Stejně tak vyznívá i pojmenování dračí krve, která ale s pohádkový ještěrem ve skutečnosti nemá nic společného. Jedná se o krvavě rudou červenou rostlinnou pryskyřici, která je známá nejen v Latinské Americe, ale u v Evropě už od starověku. Dračí krev pochází buďto z plodu několika palem rodu Daemonorops, Dracena, Croton a Pterocarpus (Možná jste slyšeli o slavném dračím stromu na Kanárských ostrovech, který má přinést nekonečné mládí každému, kdo se na něho podívá?), nebo z mízy stromu.

draci krev 3

Pryskyřice se získává naříznutím kůry stromu výše zmíněného stromu. Pro rostlinu má ochrannou funkci, která ji chrání od škůdců a patogenů. Pokud si zakoupíte dračí krev u nás na e-shopu nebo v jiném obchodě s bylinkami, v naprosté většině se bude jednat o mízu ze stromu Croton lechleri, který roste v Peru a Ekvádoru.

dračí krev

Oblíbená surovina přírodní medicíny Amazonie

Dračí krev je látka, která se často využívá v přírodní medicíně a domorodí obyvatelé v místech jejího výskytu ji užívají už po generace. Obsahuje flavonoidy, fenoly, steroidy a terpenoidy. Bohužel však dračí krev nemá žádná povolená zdravotní tvrzení, a proto zde o ní nemůžeme psát podrobněji. Pokud vás ale zajímá, k čemu ji domorodí obyvatelé, a také spousta lidí napříč světem využívají, informace najdete v internetových bylinných herbářích.

Chcete vyzkoušet dračí krev na vlastní kůži? Pořiďte si třeba dračí krev od Inca Botanica.
dračí krev_1

Zpátky do minulosti s dračí krví

Existenci sangre de drago zaznamenal španělský průzkumník a přírodovědec P. Bernabe Cobo už v roce 1600, poté, co viděl domorodé kmeny po celém Mexiku, Peru a Ekvádoru, jak používají mízu z dračího stromu. V přírodní medicíně Jižní Ameriky se pryskyřice a kůra z Croton lechleri používá dodnes.

dračí krev 2

Pryskyřice, která je často popisovaná jako karmínově červená, byla vysoce ceněná už ve starověku jako barvivo i jako lék. Dodnes mnoho lidí cení její schopnosti. Díky své konzistenci a barvě se využívá i jako lak na nástroje. Krásně vypadá třeba na houslích. Existují i záznamy o používání starověkými Řeky a Římany, v Indii, Číně či na Středním východě. Používá se i jako kadidlo nebo pro duchovní účely. Domorodí obyvatelé věří i jejímu pozitivnímu vlivu na odpuzování negativní energie. Má silnou a lehce nasládlou vůni. 

Do budoucna se možná setkáme s jejím větším využití v lékařství. V současné době probíhají nejrůznější výzkumy, které snad jednou vyústí v povolená zdravotní tvrzení.

Jak užívat dračí krev

Dračí krev máte k dispozici jako doplněk stravy v různých formách, včetně tekuté tinktury nebo kapslí. I u nás můžete zakoupit spoustu těchto přípravků. Všechny jsou vyrobené renomovanými firmami jako Inca Botanica, Uncaria nebo Oro Verde.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení