Síla dračí krve. Znáte mystickou sangre de drago?
Možná jste už mezi lidmi zaslechli povídání o dračí krvi. Teď ale nemluvíme o krvi bájného tvora, ale o tajemném pojmenování látky, která pochází z druhé strany světa. Kdesi tam daleko v hlubinách amazonských pralesů existují stromy, v jejichž těle koluje rudá míza, kterou využívají domorodí obyvatelé v etnomedicíně. Vstupte s námi do světa bylin a rostlin, který umí být pořádně záhadný. Dnes si posvítíme na bájnou dračí krev, známou také jako sangre de drago!
Kde se vzala dračí krev?
Tradice a zvyky domorodých kmenů jsou pro nás, lid “moderní”, často trochu podivné a nesou s sebou jakousi záhadnou auru. Stejně tak vyznívá i pojmenování dračí krve, která ale s pohádkový ještěrem ve skutečnosti nemá nic společného. Jedná se o krvavě rudou červenou rostlinnou pryskyřici, která je známá nejen v Latinské Americe, ale u v Evropě už od starověku. Dračí krev pochází buďto z plodu několika palem rodu Daemonorops, Dracena, Croton a Pterocarpus (Možná jste slyšeli o slavném dračím stromu na Kanárských ostrovech, který má přinést nekonečné mládí každému, kdo se na něho podívá?), nebo z mízy stromu.
Pryskyřice se získává naříznutím kůry stromu výše zmíněného stromu. Pro rostlinu má ochrannou funkci, která ji chrání od škůdců a patogenů. Pokud si zakoupíte dračí krev u nás na e-shopu nebo v jiném obchodě s bylinkami, v naprosté většině se bude jednat o mízu ze stromu Croton lechleri, který roste v Peru a Ekvádoru.
Oblíbená surovina přírodní medicíny Amazonie
Dračí krev je látka, která se často využívá v přírodní medicíně a domorodí obyvatelé v místech jejího výskytu ji užívají už po generace. Obsahuje flavonoidy, fenoly, steroidy a terpenoidy. Bohužel však dračí krev nemá žádná povolená zdravotní tvrzení, a proto zde o ní nemůžeme psát podrobněji. Pokud vás ale zajímá, k čemu ji domorodí obyvatelé, a také spousta lidí napříč světem využívají, informace najdete v internetových bylinných herbářích.
Chcete vyzkoušet dračí krev na vlastní kůži? Pořiďte si třeba dračí krev od Inca Botanica.
Zpátky do minulosti s dračí krví
Existenci sangre de drago zaznamenal španělský průzkumník a přírodovědec P. Bernabe Cobo už v roce 1600, poté, co viděl domorodé kmeny po celém Mexiku, Peru a Ekvádoru, jak používají mízu z dračího stromu. V přírodní medicíně Jižní Ameriky se pryskyřice a kůra z Croton lechleri používá dodnes.
Pryskyřice, která je často popisovaná jako karmínově červená, byla vysoce ceněná už ve starověku jako barvivo i jako lék. Dodnes mnoho lidí cení její schopnosti. Díky své konzistenci a barvě se využívá i jako lak na nástroje. Krásně vypadá třeba na houslích. Existují i záznamy o používání starověkými Řeky a Římany, v Indii, Číně či na Středním východě. Používá se i jako kadidlo nebo pro duchovní účely. Domorodí obyvatelé věří i jejímu pozitivnímu vlivu na odpuzování negativní energie. Má silnou a lehce nasládlou vůni.
Do budoucna se možná setkáme s jejím větším využití v lékařství. V současné době probíhají nejrůznější výzkumy, které snad jednou vyústí v povolená zdravotní tvrzení.
Jak užívat dračí krev
Dračí krev máte k dispozici jako doplněk stravy v různých formách, včetně tekuté tinktury nebo kapslí. I u nás můžete zakoupit spoustu těchto přípravků. Všechny jsou vyrobené renomovanými firmami jako Inca Botanica, Uncaria nebo Oro Verde.