Alcachofa / artyčok - účinky, použití a dávkování

ALCACHOFA NEBOLI ARTYČOK 1

Alcachofa neboli Artyčok se pěstuje v Peru v horách a vysoké džungli. Má přímou, plstnatou a nevětvenou lodyhu, vysokou až 180 cm, na konci s velkou masitou hlavou. Květy jsou malé a modré. Rub listů je bíle plstnatý.

Z původního planého artyčoku byly vyšlechtěny dva typy kulturních rostlin, artyčok pěstovaný pro jedlé květní úbory, a kardus čili španělský artyčok u něhož se jedí stonky a listy. U nás se artyčok pěstuje jako zelenina.

Příjemná hořká chuť artyčoku a její dobrý účinek na trávení se uplatnily v nápojovém průmyslu při výrobě alkoholických i nealkoholických výrobků.

V bylinných kúrách se používá především odvar z listů. Listy Artyčoku se sbírají v době květu rostliny a rychle se suší. Mají hořkou chuť.

Artyčok - použití a účinky

Alcachofa - Artyčok podporuje přirozeným způsobem činnost jater, povzbuzuje tvorbu a sekreci žluči, příznivě ovlivňuje akutní a chronické záněty žlučových cest, upravuje trávicí potíže a správné funkce střev, podporuje produkci trávicích enzymů ve slinivce a je také doporučován při poruchách její funkce, podporuje detoxikační činnost jater a vylučování škodlivin močí, celkově zlepšuje trávení a látkovou výměnu, snižuje hladinu krevního cukru a je vhodným doplňkem při léčbě diabetu, zabraňuje ukládání cholesterolu v cévách, zlepšuje krevní oběh a má pozitivní vliv na činnost srdce, napomáhá udržení správných funkcí organismu a má antioxidační účinky, možná proto se i říká, že má omlazující účinky a zabraňuje stárnutí. Díky očistným vlastnostem a blahodárnému vlivu na trávicí trakt, a orgány s ním spojené, pomáhá kontrolovat tělesnou hmotnost. Vzhledem k vysokému obsahu železa je velmi účinným prostředkem při anémii, oslabení a rekonvalescenci.

 

Dávkování Artyčoku

Nejčastěji se používá odvar kdy 3 g sušené rostliny zalít cca 700 ml vody a vařit 5 minut. Může se také zalít vroucí vodou, ponechat 15 minut vyluhovat a pít 3x denně 1 sklenku.

V případě kapslí je u dospělé osoby doporučeno 1 – 2 kapsle 3 x denně.

Nepřekračujte doporučené dávkování!

ALCACHOFA NEBOLI ARTYČOK 4

 

Vedlejší účinky Artyčoku

Nežádoucí účinky nejsou známy, ale i zde platí vše s mírou. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám a dětem do 3 let.

 

Jak Vám pomohl Artyčok? Podělte se s ostatními do komentáře.