Ayahuasca

Nejznámější přírodní droga Jižní Ameriky. Ayahuasca je látka, ze které se připravuje odvarem z určitých lián a rostlin, využívá se hlavně v náboženských obřadech.

 

Ayahuasca v jazyku indiánů znamená liána duše nebo také liána mrtvých. Mezi další pojmenování patří také yage. Jedná se o koncentrovaný odvar z liány Banisteriopsis caapi a dalších rostlin, který má halucinogenní účinky. Indiáni tuto drogu znají už 5 tisíc let. Je pro ně posvátná a využívají ji hlavně šamani, kteří pomocí ní mluví s duchy, dokáží léčit nemocné a provádějí své další obřady. Díky droze se dostanou do jiné dimenze, změní se jim vnímání času, naprosto běžné jsou halucinace, změna myšlení i emočního prožívání. Po požití se člověku běžně dostavuje zvracení a průjem, což šamani vnímají jako důležitou reakci, která tělo očišťuje od negativních energií.

Rituál Ayahuascy získal na popularitě i mezi cestovateli, kteří ji jezdí zkoušet přímo do džungle za šamany. Nutno však dodat, že je k droze potřeba postupovat s naprostou pokorou a nejedná se rozhodně o bezpečný zážitek. Uživatelé její účinek popisují víceméně pozitivně, líčí prozření, setkání se s duchy, kteří jim prozradí smysl života a celkově pomohou pochopit podstatu žití v lepším slova smyslu. Může se však stát, že zážitek je negativní a proto je nutné zvážit rizika. V současné době probíhají výzkumy, které se zaměřují na pozitivní účinky ayahuascy v léčbě nejrůznějších psychických onemocněních nebo při drogové závislosti.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení