Benedikt lékařský

Benedikt lékařský patří mezi významné a hojně používané léčivé byliny. Je známý též jako Benedikt čubet nebo Hořký bodlák. Podporuje trávení a dýchací systém.

 

Hořký bodlák, čubet, krasovlásek nebo požehnaný bodlák… to jsou nejrůznější pojmenování, která si benedikt během své existence vysloužil. Tato bylinka má svůj původ ve Středomoří a jihozápadní a střední Asii. Patří mezi byliny jednoleté a dorůstá do výšky okolo 60 cm. Benedikt velmi připomíná bodlák, má chloupky porostlé lístky i lodyhu, listy jsou bodlinaté a načervenalé. Kvete žlutě v červnu a červenci. V přírodní medicíně se nejčastěji využívá jeho nať.

S benediktem se pojí i legenda o Karlu Velikém. Ta praví, že v průběhu jednoho z bojů hrozila armádě tohoto významného vládce morová epidemie. Karel se proto chtěl vzdát a vrátit se s vojáky do bezpečí. V tom se mu ale zjevil anděl a řekl mu, ať vystřelí šíp. Tam, kde se kříž zarazí do země najde lék, který ochrání vojáky před smrtelnou nákazou. Tak Karel objevil benedikt, posvátný bodlák, který pomohl vojákům od strašlivé nemoci. Mor dnes benediktem léčit nemusíme, přesto si tato bylinka uchovává spoustu dobrých vlastností. Používá se například pro podporu trávicího systému nebo pro lepší funkci dýchacích cest.