Borůvka

Keříky borůvek obsypané modrými bobulkami zná asi každý. Brusnice borůvka roste ve výše položených lesích, patří mezi oblíbené lesní ovoce a obsahuje mnoho antioxidantů.

 

Brusnice borůvka patří mezi nejvyhledávanější lesní rostlinky díky svým výrazně modrofialovým lahodným plodům. Rostlina dorůstá do výšky 50 cm a často se vyskytuje v hojném počtu, které tvoří doslova koberce. Bobulky borůvky dozrávají od června do září v závislosti na množství slunce a nadmořské výšce. Narazíte na ni nejen v Česku, ale v celé střední Evropě, a to zejména v horských smrčinách, bučinách a borech. Často ji lze potkat i na vřesovištích a rašeliništích. V jižní Evropě ji nepotkáte, narazit na ni můžete ale v severní části, na Sibiři, Kavkaze, Islandu i Mongolsku. Její příbuzná brusnice chocholičnatá neboli kanadská borůvka se vyskytuje v Severní Americe a v Kanadě.

Borůvky se využívají jako výborné ovoce dle uvážení. Můžete je konzumovat čerstvé, v dezertech, koláčích, marmeládě či sirupu. Jsou velmi zdravé, obsahují vysoké množství antioxidantů a vitamínů. Podporuje správný metabolismus cukrů a přispívá k dobré činnosti kardiovaskulární soustavy. Má blahodárný vliv na zrak, klouby a vazy.