Bříza

Oblíbený strom bříza bělokorá je hojně zastoupená i v České republice. Vyznačuje se bílou kůrou, drobnými listy a na jaře kvetoucími jehnědami. Používá se i v přírodní medicíně. Podporuje obranyschopnost, trávení a klouby.

 

Do čeledi břízovitých patří více jak 120 druhů. Nejznámější je určitě bříza bělokorá, která se vyskytuje v oblasti Eurasie. Tento krásný listnatý strom dorůstá výšky až 25 metrů a díky bílé kůře zvládá odrážet ostré sluneční paprsky. Pravděpodobně i díky tomu je bříza odolný a nenáročný strom, který je perfektní volbou při zalesňování zpustlé krajiny či krajiny bez stromů. Bříza má měkké dřevo, které výborně hoří, i když je vlhké. Stejně tak hoří její vlhká kůra, která je výborná pro založení ohně ve vlhkých podmínkách. Bříza je ruským národním stromem.

Březové listy patří od nepaměti mezi oblíbenou surovinu při lidovém léčitelství. V oblibě je měli hlavně Slované. Populární je také březová míza, která se získává naříznutím kůry a stáčením šťávy přímo ze živého kmene.

Bříza má mnoho povolených zdravotních účinků. Příznivě působí na stav kloubů, napomáhá ke správnému trávení a slouží i jako prostředek detoxikace. Jarní březové kúry jsou poměrně běžnou praxí. Bříza také podporuje přirozenou obranyschopnost.