Čaga
Čaga sibiřská, zvaná též chaga a správně pak rezavec šikmý, je cizokrajná houba tmavé barvy, která roste hlavně v severní části světa. Je velmi populární v přírodním léčitelství.
V etnomedicíně se využívají nejen byliny a dřeviny, ale také houby. Příkladem je třeba čaga sibiřská, kterou málokdo zná pod oficiálním jménem rezavec šikmý. Jedná se o parazitickou dřevokaznou houbu, která má černo-rezavou barvu a na první pohled může vypadat jako zhrublá kůra nebo zdřevnatělý kus stromu. Chaga často začíná růst pod kůrou stromu a jak se zvětšuje, kůru nadouvá a postupně prorůstá ven. Její plodnice nejsou nijak pěkné na pohled a mají černý popraskaný povrch. Dožívají se však úctyhodného věku - mohou mít stáří až 20 let.
Čagu nejčastěji najdete na bříze v chladnějších oblastech, ale roste i na ostatních listnatých stromech. Vyskytuje se hlavně na severu - v Rusku, Asii i Severní Americe. Je velmi populární v etnické přírodní medicíně, v Asii se využívá dokonce už tisíce let. Úplně první zmínka o této houbě pochází z Číny. V Rusku se můžete setkat s nápojem, který vypadá podobně jako čaj nebo káva - pro jeho přípravu se používá čaga nastrouhaná na jemný prášek. Bývala využívaná při nejrůznějších šamanských obřadech.
Domorodí obyvatelé užívají čagu už po celé generace, bohužel však není schváleným léčivem dle Evropské unie, a tak nemůžeme uvádět její zdravotní účinky. Obsahuje však velké množství minerálů, vitamínů a dalších prospěšných látek jako betulin či betaglukany.