Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Canchalagua

Bylinka Canchalagua roste v jihoamerických Andách a s oblibou ji používají peruánští indiáni v etnické medicíně. Je součástí mnoha bylinných směsí a čajů.

 

Canchalagua se latinsky nazývá Schkuhria pinnata Lam. Kuntze Herba, česky pak nese název kruženka zpeřená. Ačkoli má svou domovinu v Jižní Americe, pro své účinky se pěstuje i v Severní Americe nebo v Africe. Není to bylinka nijak výrazná, na první pohled vypadá, jakoby byla uschlá. Má nevýrazné suché listy a stonky, dorůstá do malé výšky a roste v podobě keříku. Vykvétá hojnými žlutými kvítky, které jsou ale tak droboučké, že je snadno přehlédnete. Bylině Canchalagua se daří ve svazích, na stráních i v houštinách. Hojně se využívá v etnomedicíně domorodých kmenů a své místo si našla i v u evropských spotřebitelů, kteří si ji dopřávají v sušené podobě jako čaj nebo bylinnou kúru. Bylinka Canchalagua si vysloužila i jednu nepříliš hezkou přezdívku, indiáni ji nazývají “hierba de escoba” neboli koště, což odkazuje na její charakteristické větvení. Domorodci ji proto používají jako pomůcku k zametání.