Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Čekanka obecná

Známá bylinka čekanka obecná je vytrvalá bylina s modrým květem. Využívá se v přírodním léčitelství a pro tyto účely se používají všechny části rostliny.

 

Výrazně modře kvetoucí čekanku obecnou můžete potkat na okrajích silnic, na loukách i v rumištích. Vyhledává slunečná místa. Najdete ji nejen v Česku, ale prakticky po celém světě. Zvládne náročný život i v Grónsku nebo na Antarktidě. Nenáročná bylinka zaujme hlavně svými bledě modrými květy, kterými projasňuje svět od července do října. Květy se objevují na vrcholcích tuhých stonků, proto je poměrně těžké čekanku ručně utrhnout. Patří do čeledi hvězdnicovitých a dorůstá výšky až 1 metr.

V přírodním léčitelství se využívají všechny části bylinky - známý je čekankový kořen, který se sbírá na jaře nebo na podzim, používají se ale i stonky a květy. V oblibě ji maji i včely. Z čekanky se připravují odvary a používá se i pro vnější obklady nebo masti. Dle Evropské unie má povolená mnohá léčebná tvrzení - pozitivní vliv na střevní trakt, játra, srdce a cévy, klouby i cukr v krvi.