Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Chaluha bublinatá

Chaluha bublinatá patří mezi hnědé řasy, které se vyskytují v mořích a ke svému životu potřebují slanou vodu. Obsahuje mnoho jódu. Využívá se v etnomedicíně.

 

Chaluha bublinatá je hnědozelená chaluha, která má výrazně rozvětvené a vidlicovitě vedené pásy. Na nich lze najít mnoho vzduchových bublin, pro které si vysloužila své druhové jméno. Narazit na ni můžete v oblasti příboje, na mělčinách, pobřežích, hrázích a dalších stavbách umístěných v chladnějších vodách. Vyskytuje se hlavně v Severním a Baltském moři. Prorůstá do hloubky až 5 metrů.

V přírodní medicíně se používá jako léčivá bylina Obsahuje hodně jódu, který zvyšuje činnost štítné žlázy a také podporuje produkci hormonů. Setkat se s ní můžete v podobě extraktů nebo tablet. Uplatňuje se i jako želírovací prostředek a hnojivo, které dodává jód.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení