Dobromysl

Dobromysl je známá bylinka, která patří do čeledi hluchavkovitých. Využívá se jako léčivá bylina i jako koření. 

 

Rostlinka původem ze Středomoří se postupně rozšířila po celé Evropě, dále ji najdeme na blízké východě, ve Střední Asii až po Čínu. V Česku na ni narazíte docela běžně, roste hlavně v teplejších oblastech. Krásný název dobromysl v nás už sám o sobě vzbuzuje pozitivní smýšlení. Dobromysl patří mezi léčivé rostliny. Dokonce je součástí tzv. svatojánských bylin, kterým se v dřívějších dobách přisuzovala magická moc. Má blahodárné účinky na duševní výkon a nervovou soustavu, podporuje dobrý spánek, přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému.

Dobromysl kvete drobnými fialovými květy podobnými hluchavce. Dorůstá výšky 20 - 90 cm a má drobnější lístečky, které se směrem ke květu zmenšují. Dobromysl krásně voní díky vysokému obsahu silic. Nejvýznamnější z celé rostliny je nať, která se využívá jak v přírodním lékařství, tak jako koření. Určitě znáte oregano, které se typicky používá na pizzu a je součástí provensálského koření. Možná jste nevěděli, že oregano je výraz pro nať dobromysli. V léčitelství se dobromysl zpracovává do podoby čajů nebo extraktů.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení