Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Dobromysl

Dobromysl je známá bylinka, která patří do čeledi hluchavkovitých. Využívá se jako léčivá bylina i jako koření. 

 

Rostlinka původem ze Středomoří se postupně rozšířila po celé Evropě, dále ji najdeme na blízké východě, ve Střední Asii až po Čínu. V Česku na ni narazíte docela běžně, roste hlavně v teplejších oblastech. Krásný název dobromysl v nás už sám o sobě vzbuzuje pozitivní smýšlení. Dobromysl patří mezi léčivé rostliny. Dokonce je součástí tzv. svatojánských bylin, kterým se v dřívějších dobách přisuzovala magická moc. Má blahodárné účinky na duševní výkon a nervovou soustavu, podporuje dobrý spánek, přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému.

Dobromysl kvete drobnými fialovými květy podobnými hluchavce. Dorůstá výšky 20 - 90 cm a má drobnější lístečky, které se směrem ke květu zmenšují. Dobromysl krásně voní díky vysokému obsahu silic. Nejvýznamnější z celé rostliny je nať, která se využívá jak v přírodním lékařství, tak jako koření. Určitě znáte oregano, které se typicky používá na pizzu a je součástí provensálského koření. Možná jste nevěděli, že oregano je výraz pro nať dobromysli. V léčitelství se dobromysl zpracovává do podoby čajů nebo extraktů.