Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Dřišťál

Dřišťál obecný je keř, který běžně potkáte i v městské zástavbě. Má droboučké červené bobulovité plody a ostré trny. Využívá se jako okrasná rostlina a také jako rostlina léčivá. Setkat se můžete s pojmenováním agracejo.

 

Dřišťálů existuje víc jak 400 druhů, nejznámější a nejčastější je však dřišťál obecný. Tento keř je původní evropská rostlina. Dorůstá výšky až 3 metrů, a takto vysoké je můžete potkat v přírodě. Ve městech se běžně zastřihávají do nižší výšky. Dřišťály kvetou žlutými kvítky, které výrazně voní. Z nich se na podzim vytvoří elipsovité rudě červené bobulky kyselé chuti, které se dají nakládat, využívat pro vaření marmelády nebo pro výrobu pálenky. Kořeny a kůra dřišťálu obsahuje žluté barvivo zvané berberin, které se v dřívějších dobách používalo k barvení textilu a kůží.

Dřišťál se pro léčebné účinky vyhledával už ve starém Řecku. Je ale třeba dávkovat ho s mírou, právě pro obsah berberinu. Ten ve větší dávce dokáže ochromit dýchací soustavu a může být velmi nebezpečný.