Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Dřišťál

Dřišťál obecný je keř, který běžně potkáte i v městské zástavbě. Má droboučké červené bobulovité plody a ostré trny. Využívá se jako okrasná rostlina a také jako rostlina léčivá. Setkat se můžete s pojmenováním agracejo.

 

Dřišťálů existuje víc jak 400 druhů, nejznámější a nejčastější je však dřišťál obecný. Tento keř je původní evropská rostlina. Dorůstá výšky až 3 metrů, a takto vysoké je můžete potkat v přírodě. Ve městech se běžně zastřihávají do nižší výšky. Dřišťály kvetou žlutými kvítky, které výrazně voní. Z nich se na podzim vytvoří elipsovité rudě červené bobulky kyselé chuti, které se dají nakládat, využívat pro vaření marmelády nebo pro výrobu pálenky. Kořeny a kůra dřišťálu obsahuje žluté barvivo zvané berberin, které se v dřívějších dobách používalo k barvení textilu a kůží.

Dřišťál se pro léčebné účinky vyhledával už ve starém Řecku. Je ale třeba dávkovat ho s mírou, právě pro obsah berberinu. Ten ve větší dávce dokáže ochromit dýchací soustavu a může být velmi nebezpečný.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení