Goji
Goji jsou plody Kustovnice cizí, ale říká se tak i plodům kustovnice čínské. Jedná se o keř, který se v asijské etnomedicíně využívá už staletí.
Kustovnice čínská už dle svého jména dává vědět, že pochází z Asie. Je rozšířená v Číně, Nepálu i jihovýchodní Asii a Japonsku. Má podobu menšího keře, který dorůstá výšky asi 2 metry. Zajímavostí je, že patří do čeledi lilkovitých, avšak s fialovými baklažány by ji nejspíš nikdo nespojoval. Kustovnice čínská se pěstuje uměle v Číně, ale ve větším zastoupení tu najdeme hlavně její sestru - kustovnici cizí. Právě kustovnice cizí má plody jménem goji, které se hojně vyvážejí do zahraničí.
Kustovnice je keř s opadavými listy, který má převislé větve. Svou slávu si vysloužila hlavně pro plody, které patří mezi bobule, jsou jasně červené a mají elipsovitý tvar a délku asi 3 cm. Kustovnice čínská nemá trny. Pěstuje se v Číně už od 7. století. Její plody slouží jako vydatné a oblíbené ovoce, mladé výhonky se pak používají v kuchyni jako zelenina. Semena rostliny se mohou lisovat, přiščemž vzniká olej.
Kustovnice je důležitou součástí asijské etnické medicíny. Její plody obsahují dokonce 18 druhů aminokyselin, včetně všech esenciálních. Dále jsou bohaté na zinek, železo, měď, vápník, selen a další. Najdete v nich i vitamíny skupiny B a vitamín E.