Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Hluchavka

Hluchavka je snad nejznámější léčivou bylinou, která hojně roste i v České republice. Podporuje vylučování vody z organismu.

 

Do rodu hluchavek patří víc jak 50 druhů květin. Rostou jak u nás, tak v Asii a severní Africe. Některé hluchavky jsou trvalky, jiné jsou jednoleté. Hluchavky se často připodobňují ke kopřivám, které jsou však příbuzné velmi vzdáleně. Na rozdíl od nich ale hluchavky nepálí, ačkoliv jsou také porostlé chloupky. Květ hluchavek je všeobecně známý, má podobu kalichu a kvete většinou fialově, bíle nebo žlutě. Hluchavka bílá a hluchavka nachová patří mezi léčivé rostliny. Vědecky prokázaná a schválená je například informace, že hluchavky podporují vylučování vody z těla. Pro přípravu odvarů či extraktů se sbírají květy nebo nať. Mladé rostliny jsou jedlé a mohou posloužit jako zajímavé zpestření salátů nebo polévek.