Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Jinan

Oblíbená a známá rostlina Ginkgo biloba neboli Jinan dvoulaločný je strom známý pro svou schopnost posilovat paměť a prospívat zejména mozkovým funkcím.

 

Předkové stromu Ginkgo tu žili už před miliony let, jak se však země proměňovala, dopadlo to tak, že oblíbený jinan nakonec zůstal zachovaný jen na malém území jihovýchodní Číny. Na tomto území pak byl znovuobjeven pro Evropu a dnes je tento krásný strom opět široce rozšířený. Narazit na něho můžete i ve vašem městě. Bývá pěstován jako okrasná dřevina v městských alejích, parcích i zahradách. Dorůstá až do výšky 40 metrů a dožívá se úctyhodného věku. Nejstarší jinan roste právě v Číně a momentálně má stáří okolo 4 700 let. Jinan je pak oficiálním symbolem japonského hlavního města Tokio.

Typickým znakem stromu jsou jeho zajímavě tvarované listy, které jsou rozdělené na dva laloky. Nelze si ho splést s jiným druhem. Na podzim pak plodí drobné žluté kuličky připomínající třešně. Stromy plodí až ve věku 35 let. V Číně a Japonsku se plody sbírají, loupají, máčejí ve slané vodě, praží a konzumují. Je třeba ale být s jejich spotřebou opatrný, při větším množství do těla dostanete příliš mnoho obsažených toxinů, což může způsobit otravu.

Jinan patří i mezi oblíbené farmaceutické suroviny a uplatňuje se i v etnické medicíně. Má příznivé účinky na lidskou paměť a kognitivní schopnosti. Podporuje normální činnost mozku a přispívá k duševnímu i fyzickému zdraví.