Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Kananga

Kananga vonná je rostlina, z jejichž květů se vyrábí kananga olej a olej ylang-ylang. Využívá se hlavně v kosmetickém průmyslu a aromaterapii.

 

Kananga vonná je strom, který původně rostl v tropických lesích jihovýchodní Asie, Austrálie a Nové Guiney. Dnes už je rozšířený i v Africe a Madagaskaru. Roste divoce, ale také se pěstuje na plantážích Madagaskaru a Komorských ostrovů. Právě z těchto míst většina produkce ve světě pochází. A čím je Kananga tak významná? Pěstuje se pro smyslně voňavé květy, které se destilují a vyrábí se z nich kananga olej nebo známý ylang-ylang olej.

Strom roste v nižších oblastech tropických deštných lesů, nikdy však u pobřeží, protože nesnáší slaný mořský vzduch. Kananga dorůstá výšky až 20 metrů. Protože se ale používají jeho květy, když se pěstuje, ořezává se často jen do výšky 3 metrů, aby k nim měli sběrači snadný přístup. Listy má rostlina podlouhlé, elipsovité a zakončen, lehce kožovité, rostoucí naproti sobě. Květy mají podobu hroznovitých střapců žluté barvy a výrazně voní. Plody jsou pak drobné zeleno fialové bobule podobné olivám. Slouží jako potrava pro místní zvířenu - opice, ptáky, netopýry, veverky a další, kteří je dále rozptylují po okolí a tím rozšiřují populaci dřeviny.

Květy se sbírají často ručně a musí být tak akorát vykvetlé, aby se nesnížila kvalita oleje. Z jednoho stromu je možné posbírat okolo 10 kilogramů květů, které stačí na produkci asi 250 g oleje. Olej se vyrábí destilací květů, která se musí provést co nejdříve, dokud nezačnou fermentovat. Tím by se znehodnotily. 

Na světě se pěstují dvě odrůdy této rostliny. Kultivar ylang-ylang, ze kterého se vyrábí stejnojmenný velmi kvalitní olej určený i pro dámské parfémy, a pak kultivar Cananga, který poskytuje spíše drsnější a méně jemný olej. Ten se používá pro pánské parfémy, mýdla a další toaletní produkty.

Dřevo kanangy je měkké a málo odolné, proto se využívá spíše pro krátkodobé stavby, palety, truhly nebo třeba pro výrobu kánoí. Nejčastěji ale jako palivo.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení