Kananga

Kananga vonná je rostlina, z jejichž květů se vyrábí kananga olej a olej ylang-ylang. Využívá se hlavně v kosmetickém průmyslu a aromaterapii.

 

Kananga vonná je strom, který původně rostl v tropických lesích jihovýchodní Asie, Austrálie a Nové Guiney. Dnes už je rozšířený i v Africe a Madagaskaru. Roste divoce, ale také se pěstuje na plantážích Madagaskaru a Komorských ostrovů. Právě z těchto míst většina produkce ve světě pochází. A čím je Kananga tak významná? Pěstuje se pro smyslně voňavé květy, které se destilují a vyrábí se z nich kananga olej nebo známý ylang-ylang olej.

Strom roste v nižších oblastech tropických deštných lesů, nikdy však u pobřeží, protože nesnáší slaný mořský vzduch. Kananga dorůstá výšky až 20 metrů. Protože se ale používají jeho květy, když se pěstuje, ořezává se často jen do výšky 3 metrů, aby k nim měli sběrači snadný přístup. Listy má rostlina podlouhlé, elipsovité a zakončen, lehce kožovité, rostoucí naproti sobě. Květy mají podobu hroznovitých střapců žluté barvy a výrazně voní. Plody jsou pak drobné zeleno fialové bobule podobné olivám. Slouží jako potrava pro místní zvířenu - opice, ptáky, netopýry, veverky a další, kteří je dále rozptylují po okolí a tím rozšiřují populaci dřeviny.

Květy se sbírají často ručně a musí být tak akorát vykvetlé, aby se nesnížila kvalita oleje. Z jednoho stromu je možné posbírat okolo 10 kilogramů květů, které stačí na produkci asi 250 g oleje. Olej se vyrábí destilací květů, která se musí provést co nejdříve, dokud nezačnou fermentovat. Tím by se znehodnotily. 

Na světě se pěstují dvě odrůdy této rostliny. Kultivar ylang-ylang, ze kterého se vyrábí stejnojmenný velmi kvalitní olej určený i pro dámské parfémy, a pak kultivar Cananga, který poskytuje spíše drsnější a méně jemný olej. Ten se používá pro pánské parfémy, mýdla a další toaletní produkty.

Dřevo kanangy je měkké a málo odolné, proto se využívá spíše pro krátkodobé stavby, palety, truhly nebo třeba pro výrobu kánoí. Nejčastěji ale jako palivo.