Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Kaštan

Strom jírovec maďal, lidově zvaný kaštan, patří mezi nejznámější zástupce říše stromů. Roste hojně i v České republice, plodí krásné kaštany, které rádi sbírají děti nebo jedí zvířata. Využívá se i v přírodní medicíně.

 

Opadavý strom jírovec maďal může dorůst výšky až 30 metrů. Velmi často ho potkáte ve městě, parcích nebo v alejích okolo cest. Krásně kvete a voní v květnu a červnu, aby na podzim plodil zelené tobolky s měkkými ostny, které ukrývají semena známá jako kaštany.

Domovinou tohoto krásného stromu jsou hory na Balkáně. Narazíte na něho v Řecku, Makedonii, Albánii a Srbsku. V dnešní době je však doma i v oblastech mírného pásma. Pěstuje se jako okrasná dřevina nebo se vysazuje v lesích, kde si na kaštanech s oblibou pochutnají divoká prasata a další zvěř. Určitě jste zaznamenali, že listy kaštanů bývají často předčasně hnědé a seschlé. Tuto chorobu způsobuje klíněnka jírovcová - motýl, který klade vajíčka na listy a kukly poté požírají jejich pletivo.

Využití kaštanu je mnoho. Jeho listy, kůra a slupky se používaly jako barvivo k barvení látek. Dodnes je oblíbenou barvou na vlasy právě kaštanová, která má krásný hnědočervený odstín. Nektar jírovce je velmi bohatý na cukry, proto je kaštan oblíbeným stromem včelařů. Jeho dřevo se využívá i ve stavebnictví a pro výrobu nábytku. Používá se také v přírodním léčitelství. Určitě jste už slyšeli o produktu zvaném koňská mast. Ta opravdu není vyrobena z koní, ale právě z kaštanu, který má druhové jméno koňský, což není tolik známe. Ale pozor, kaštany koňům nikdy nedávejte, je pro ně jedovatý. Člověku ale umí být prospěšný - přispívá ke správné funkci žaludku, podporuje oběhovou soustavu a má pozitivní vliv na činnost kloubů a zdraví pokožky. Najít ho můžete v různých bylinných kapslích a čajích.