Kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka je známá bylina, kterou najdeme na téměř každé travnaté ploše v teplejších oblastech ČR. Jedná se o plevel, ale také o léčivou bylinu.

 

Chlebíček je známé lidové jméno bylinky kokoška pastuší tobolka, která patří mezi jednoleté až dvouleté léčivé bylinky. Dorůstá výšky až 40 cm, ovšem je to rostlinka poměrně nenápadná. Její listy se soustřeďují nízko nad kořenem, mnohem nápadnější jsou pak pukavé plody, které se nazývají šošulky. Mají trojúhelníkový tvar a soustřeďují se u stonku v horní části rostliny pod květem. Šošulky uvnitř skrývají semena, a když je částečně oddělíte od stonku, “hrkají”. Kokoška kvete drobnými bílými květy.

Bylina s roztomilým názvem se považuje za plevel, protože škodí hlavně pícninám. Vyskytuje se hojně téměř po celém světě. Dobře se jí daří v rumištích, u cest, v zahradách, na polích i na místech blízko dlažby. Pro svůj růst nepotřebuje mnoho živin, vyroste téměř kdekoli, spíše ale v nižších polohách.

Kokoška se využívá v etnomedicíně a přírodním léčitelství. Už v dávných dobách se používala v tradiční medicíně Číny a Japonska. Její semena se dají použít jako koření místo tymiánu nebo hořčičných semínek. A jaké má účinky? Umí snížit krvácení, proto se využívá hlavně pro menstruační komfort žen. Přispívá také k dobré činnosti močové soustavy. Přidává se do sušených směsí pro vaření bylinkového čaje nebo do bylinných extraktů.