Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Kontryhel

Kontryhel obecný patří mezi známé léčivé byliny. Roste v celé Evropě a narazit na něho můžete i v Asii či Severní Americe.

 

Kontryhel obecný má latinský název Alchemilla vulgaris, anglické pojmenování je pak značně poetičtější, a sice Lady´s Mantle, což můžeme přeložit jako dámský plášť. Kontryhel má mnoho lidových názvů, například husí nožka nebo alchemilka. Hojně rostoucí bylině se obzvlášť líbí na loukách, pastvinách a jiných travnatých místech v půdě s dostatečnou vlhkostí. Najdete ho nejen v Česku, ale třeba i v Grónsku nebo Himalájích. 

Kontryhel je bylinkou spíše menší, dorůstá 10-30 centimetrů. Jedná se o bylinku vytrvalou s mohutným oddenkem, ze kterého vyrůstají stonky s velkými laločnatými listy s žilkováním a chloupky ze spodní strany. Bylina kvete drobnějšími žlutými květy od května do září.

Rostlina patří mezi významné léčivé byliny, které byly populární už v minulosti a využívaly se pro léčení nejrůznějších neduhů. Pro tyto účely se sbíraly hlavně listy a kvetoucí nať kontryhele. Bylina se suší a připravuje se z ní čaj, který má nahořklou barvu. Účinky kontryhele ocení hlavně ženy, protože se stará o menstruační pohodu. Dále napomáhá ke zdravému stavu kloubů a svalů a celkově osvěžuje tělo.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení