Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Kontryhel

Kontryhel obecný patří mezi známé léčivé byliny. Roste v celé Evropě a narazit na něho můžete i v Asii či Severní Americe.

 

Kontryhel obecný má latinský název Alchemilla vulgaris, anglické pojmenování je pak značně poetičtější, a sice Lady´s Mantle, což můžeme přeložit jako dámský plášť. Kontryhel má mnoho lidových názvů, například husí nožka nebo alchemilka. Hojně rostoucí bylině se obzvlášť líbí na loukách, pastvinách a jiných travnatých místech v půdě s dostatečnou vlhkostí. Najdete ho nejen v Česku, ale třeba i v Grónsku nebo Himalájích. 

Kontryhel je bylinkou spíše menší, dorůstá 10-30 centimetrů. Jedná se o bylinku vytrvalou s mohutným oddenkem, ze kterého vyrůstají stonky s velkými laločnatými listy s žilkováním a chloupky ze spodní strany. Bylina kvete drobnějšími žlutými květy od května do září.

Rostlina patří mezi významné léčivé byliny, které byly populární už v minulosti a využívaly se pro léčení nejrůznějších neduhů. Pro tyto účely se sbíraly hlavně listy a kvetoucí nať kontryhele. Bylina se suší a připravuje se z ní čaj, který má nahořklou barvu. Účinky kontryhele ocení hlavně ženy, protože se stará o menstruační pohodu. Dále napomáhá ke zdravému stavu kloubů a svalů a celkově osvěžuje tělo.