Kopřiva dvoudomá
Kopřiva se řadí mezi nejznámější rostliny, které rostou v rumištích a u cest. Má ale spoustu využití - patří mezi důležité léčivé byliny a také se využívá jako krmivo.
V České republice je kopřiva dvoudomá nejznámější zástupce z rodu kopřiv. Najdete ji prakticky v každém rumišti, na okrajích lesů, u cest, u plotů a v příkopech. Na severní polokouli se vyskytuje přirozeně, ale např. v Jižní Americe s ní bojují jako s druhem invazivním. Kopřivy vytváří široké porosty a dorůstají výšky až 1,5 metru. Mají pilovité listy, které vyrůstají z nerozvětvené lodyhy. Celá rostlina je pokrytá žahavými chloupky, které umí nechráněnou lidskou kůži pěkně požahat. Každý z vás se určitě o kopřivu už někdy popálil. Kopřiva kvete jemným a nenápadným zelenkavým květem.
Kopřiva je vnímaná většinou jako plevel, který je třeba kosit. Má ale spoustu využití. Hospodáři ji například používají jako vítané krmivo pro drůbež. Dále se využívá v kosmetickém průmyslu v podobě kopřivových šamponů. Patří mezi přadné rostliny, to znamená, že se z jejích vláken dají vyrábět tkaniny, které ovšem nejsou nejvalnější kvality. Kopřiva se dá také jíst, zejména mladé rostliny. Může se používat do salátů, jako náhrada špenátu nebo do polévek.
Z hlediska přírodní medicíny toho umí hodně. Využívá se pro přípravu bylinného čaje - a to zejména její nať. Kopřiva přispívá k vylučování vody z těla a správné činnosti ledvin. Má příznivý vliv na prostatu. Osvěžuje tělo a podporuje přirozenou obranyschopnost a silnou imunitu. Ocení ji i váš cévní systém. Obsahuje hromadu minerálů a také velké množství železa.