Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva se řadí mezi nejznámější rostliny, které rostou v rumištích a u cest. Má ale spoustu využití - patří mezi důležité léčivé byliny a také se využívá jako krmivo.

 

V České republice je kopřiva dvoudomá nejznámější zástupce z rodu kopřiv. Najdete ji prakticky v každém rumišti, na okrajích lesů, u cest, u plotů a v příkopech. Na severní polokouli se vyskytuje přirozeně, ale např. v Jižní Americe s ní bojují jako s druhem invazivním. Kopřivy vytváří široké porosty a dorůstají výšky až 1,5 metru. Mají pilovité listy, které vyrůstají z nerozvětvené lodyhy. Celá rostlina je pokrytá žahavými chloupky, které umí nechráněnou lidskou kůži pěkně požahat. Každý z vás se určitě o kopřivu už někdy popálil. Kopřiva kvete jemným a nenápadným zelenkavým květem.

Kopřiva je vnímaná většinou jako plevel, který je třeba kosit. Má ale spoustu využití. Hospodáři ji například používají jako vítané krmivo pro drůbež. Dále se využívá v kosmetickém průmyslu v podobě kopřivových šamponů. Patří mezi přadné rostliny, to znamená, že se z jejích vláken dají vyrábět tkaniny, které ovšem nejsou nejvalnější kvality. Kopřiva se dá také jíst, zejména mladé rostliny. Může se používat do salátů, jako náhrada špenátu nebo do polévek.

Z hlediska přírodní medicíny toho umí hodně. Využívá se pro přípravu bylinného čaje - a to zejména její nať. Kopřiva přispívá k vylučování vody z těla a správné činnosti ledvin. Má příznivý vliv na prostatu. Osvěžuje tělo a podporuje přirozenou obranyschopnost a silnou imunitu. Ocení ji i váš cévní systém. Obsahuje hromadu minerálů a také velké množství železa.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení