Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Křídlatka

Křídlatka japonská je vytrvalá invazivní rostlina, která se z Asie dostala i do České republiky. Roste prakticky všude a těžko se získává pod kontrolu, ale využívá se také v etnické medicíně.

 

Pokud se trochu zajímáte o bylinky, víte, že bývá poměrně obvyklá situace, kdy invazivní rostlina nebo plevel je zároveň i rostlinou léčivou. To je příklad i křídlatky japonské. Statná a vytrvalá rostlina pochází z Asie - Japonska, Číny, Tchaj-wanu. Zde roste na okrajích políček, u řek a ve vlhčích půdách. 

Roku 1848 ji nizozemský přírodovědec dovezl do Evropy jako okrasnou rostlinu, což se ukázalo jako velká chyba. Křídlatka se začala v Evropě nekontrolovaně šířit a dodnes roste snad u každé řeky, u kolejí, v rumištích a podobných prostředích. Jedná se o silně invazivní rostlinu, což znamená, že zcela vytlačuje původní botanické druhy a výrazně ovlivňuje prostředí i pro běžně se vyskytující živočichy. Musí se proto složitě likvidovat. Patří na seznam 100 nejhorších invazivních druhů světa. Dokonce se mluví o tom, že všechny rostliny křídlatky pocházejí z toho jediného dovezeného klonu z roku 1848. Dnes je rozšířená i v Americe, na Novém Zélandu či v Austrálii.

Křídlatka tvoří husté a široké souvislé porosty. Dorůstá výšky až 3 metry. Má silné stonky, které jsou uvnitř duté, listy jsou trojúhelníkového tvaru, lehce oblé a zakončené špičkou. Jsou velké, čepel dorůstá délky až 17 cm. Kvete jemným bílým květem na konci léta. Plodem jsou nažky srdcovitého tvaru.

Křídlatka se využívá v etnomedicíně Asie, ale postupně si získává oblibu i u nás. Její účinky bohužel nesmíme uvádět.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení