Křídlatka

Křídlatka japonská je vytrvalá invazivní rostlina, která se z Asie dostala i do České republiky. Roste prakticky všude a těžko se získává pod kontrolu, ale využívá se také v etnické medicíně.

 

Pokud se trochu zajímáte o bylinky, víte, že bývá poměrně obvyklá situace, kdy invazivní rostlina nebo plevel je zároveň i rostlinou léčivou. To je příklad i křídlatky japonské. Statná a vytrvalá rostlina pochází z Asie - Japonska, Číny, Tchaj-wanu. Zde roste na okrajích políček, u řek a ve vlhčích půdách. 

Roku 1848 ji nizozemský přírodovědec dovezl do Evropy jako okrasnou rostlinu, což se ukázalo jako velká chyba. Křídlatka se začala v Evropě nekontrolovaně šířit a dodnes roste snad u každé řeky, u kolejí, v rumištích a podobných prostředích. Jedná se o silně invazivní rostlinu, což znamená, že zcela vytlačuje původní botanické druhy a výrazně ovlivňuje prostředí i pro běžně se vyskytující živočichy. Musí se proto složitě likvidovat. Patří na seznam 100 nejhorších invazivních druhů světa. Dokonce se mluví o tom, že všechny rostliny křídlatky pocházejí z toho jediného dovezeného klonu z roku 1848. Dnes je rozšířená i v Americe, na Novém Zélandu či v Austrálii.

Křídlatka tvoří husté a široké souvislé porosty. Dorůstá výšky až 3 metry. Má silné stonky, které jsou uvnitř duté, listy jsou trojúhelníkového tvaru, lehce oblé a zakončené špičkou. Jsou velké, čepel dorůstá délky až 17 cm. Kvete jemným bílým květem na konci léta. Plodem jsou nažky srdcovitého tvaru.

Křídlatka se využívá v etnomedicíně Asie, ale postupně si získává oblibu i u nás. Její účinky bohužel nesmíme uvádět.