Kudzu
Kudzu, jinak také Pueraria lobata či vinný keř je rostlina původem z Japonska. Patří mezi hojně využívané přísady v přírodním léčitelství v zemích blízkého východu, Číně či Japonsku.
Kudzu je popínavá rostlina, liána, druh luštěniny, která má svou domovinu na dálném východě. Úplně poprvé písemné prameny zmiňují tuto rostlinu už roku 2697 před našim letopočtem, což z ní dělá jednu z nejstarších bylin používaných v přírodním léčitelství. V oblasti etnomedicíny si ho velmi cenily, protože sběr této rostliny byl velmi náročný. U kudzu je podstatný hlavně kořen, který se sbíral na přelomu podzimu a zimy, pečlivě se omýval v horském potoku a poté se nařízl. Tekutina, která z kořene vytékala se sbírala do kádí, poté se dál využívala.
Kudzu či Kuzu česky známe jako Puerarii laločnatou. Popínavá rostlina z čeledi bobovitých má ohromně pevné kořenové hlízy, které dorůstají obřích rozměrů. Mohou měřit až dva metry na délku a vážit 200 kg. Určitě si tedy dovedete představit, jak náročné bylo takový kořen vytáhnout ze země v začátku zimy. Rostlina roste velmi rychle, zaden dokáže její liána narůst až o 25 cm. Kvete fialovými kvítky.
Kudzu se postupně z Asie rozšířila i do Ameriky nebo na Nový Zéland. Nejprve zde rostlinu vítali, pomáhala s erozí půdy a sloužila jako potrava pro dobytek, bohužel je dost invazivní a porůstá a dusí všechny ostatní rostliny v okolí. Je tak silné, že může stromům zlámat větve.
O účincích kudzu zde bohužel nemůžeme hovořit, patří ale mezi významnou rostlinu v etnomedicíně.