Levandule

Bylinka kvetoucí světle fialkovými květy s typickou vůní, kterou milují všechny včely a čmeláci a je typická pro Francii - to je levandule. Má mnoho využití a používá se i v přírodním léčitelství.

 

Do rodu levandule patří přes 40 druhů rostlin, přičemž tento rod patří k čeledi hluchavkovitých. Levandule neroste samostatně, ale s oblibou tvoří keříky. Dorůstá výšky až 60 cm a jedná se o bylinu vytrvalou, které často začnou i dřevnatět stonky - prakticky se tak mění v keř. Má jednoduché listy, které bývají pokryté bílým chmýřím. Na dlouhých stoncích pak vykvétají bohaté květy nejčastěji fialové, ale občas i bílé nebo růžové. Levandule je typická hlavně svou nezaměnitelnou vůní, která ji proslavila a díky ní se využívá i v kosmetice a parfumerském průmyslu.

Levandule je bylinka typická hlavně pro jižní Francii, kde se pěstuje v oblasti Provence. Najdeme ji však napříč celým Středomořím, v severní Africe i Arabském poloostrově a bez problémů roste i v našich českých podmínkách. Ke zdařilému růstu potřebuje hlavně hodně světla a slunce.

Některé druhy levandule se používají jako okrasné rostliny. Jejich květy se také mohou užívat v potravinářství - přidávají se například do dezertů, vyrábí se z nich bylinné sirupy a tak dále. Silice z květin známá jako levandulový olej se používá v kosmetice a aromaterapii. Její vůně má relaxační účinky a využívá se také jako repelent - typicky v domácnosti odpuzuje moly. Levandule je medonosná rostlina. Používá se i v přírodní medicíně - bývá součástí bylinných extraktů nebo čajů.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení