Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Levandule

Bylinka kvetoucí světle fialkovými květy s typickou vůní, kterou milují všechny včely a čmeláci a je typická pro Francii - to je levandule. Má mnoho využití a používá se i v přírodním léčitelství.

 

Do rodu levandule patří přes 40 druhů rostlin, přičemž tento rod patří k čeledi hluchavkovitých. Levandule neroste samostatně, ale s oblibou tvoří keříky. Dorůstá výšky až 60 cm a jedná se o bylinu vytrvalou, které často začnou i dřevnatět stonky - prakticky se tak mění v keř. Má jednoduché listy, které bývají pokryté bílým chmýřím. Na dlouhých stoncích pak vykvétají bohaté květy nejčastěji fialové, ale občas i bílé nebo růžové. Levandule je typická hlavně svou nezaměnitelnou vůní, která ji proslavila a díky ní se využívá i v kosmetice a parfumerském průmyslu.

Levandule je bylinka typická hlavně pro jižní Francii, kde se pěstuje v oblasti Provence. Najdeme ji však napříč celým Středomořím, v severní Africe i Arabském poloostrově a bez problémů roste i v našich českých podmínkách. Ke zdařilému růstu potřebuje hlavně hodně světla a slunce.

Některé druhy levandule se používají jako okrasné rostliny. Jejich květy se také mohou užívat v potravinářství - přidávají se například do dezertů, vyrábí se z nich bylinné sirupy a tak dále. Silice z květin známá jako levandulový olej se používá v kosmetice a aromaterapii. Její vůně má relaxační účinky a využívá se také jako repelent - typicky v domácnosti odpuzuje moly. Levandule je medonosná rostlina. Používá se i v přírodní medicíně - bývá součástí bylinných extraktů nebo čajů.