Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Lnice květel

Lnice je bylinka hojně se vyskytující na našich lukách a pastvinách. Žlutě kvetoucí bylina je snadno rozpoznatelná. Využívá se v etnomedicíně.

 

Lnice květel je rostlinka, která vám bude pravděpodobně připomínat krásné hledíky, které bývají součástí nejednoho květinového záhonu v Česku. Jejich květy jsou si velmi podobné. Lnice roste v sušších oblastech na polích, loukách a pasekách. Narazit na ni můžete i v okolí cest. Dorůstá výšky až půl metru a nejvýraznější částí byliny jsou určitě květy. Najdete je v hroznovitém květenství a jsou zhruba 1 cm velké. Jejich barva je světle žlutá, přičemž dolní pysk je zabarven do oranžova. Jsou oblíbenou zastávkou čmeláků, kteří je opylují a získávají z nich nektar. Lnici najdete po celé Evropě na slunných místech v kypré, kamenité či písčité půdě.

Bylinka má své zastoupení i v etnické medicíně. Bývá součástí čajů i bylinných extraktů. Účinky schválené Evropskou unií jsou dobrý vliv na játra a žlučník.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení