Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Lnice květel

Lnice je bylinka hojně se vyskytující na našich lukách a pastvinách. Žlutě kvetoucí bylina je snadno rozpoznatelná. Využívá se v etnomedicíně.

 

Lnice květel je rostlinka, která vám bude pravděpodobně připomínat krásné hledíky, které bývají součástí nejednoho květinového záhonu v Česku. Jejich květy jsou si velmi podobné. Lnice roste v sušších oblastech na polích, loukách a pasekách. Narazit na ni můžete i v okolí cest. Dorůstá výšky až půl metru a nejvýraznější částí byliny jsou určitě květy. Najdete je v hroznovitém květenství a jsou zhruba 1 cm velké. Jejich barva je světle žlutá, přičemž dolní pysk je zabarven do oranžova. Jsou oblíbenou zastávkou čmeláků, kteří je opylují a získávají z nich nektar. Lnici najdete po celé Evropě na slunných místech v kypré, kamenité či písčité půdě.

Bylinka má své zastoupení i v etnické medicíně. Bývá součástí čajů i bylinných extraktů. Účinky schválené Evropskou unií jsou dobrý vliv na játra a žlučník.