Lopuch větší

Lopuch je nedílnou součástí rumiští a okolí cest. Má veliké a výrazné listy. Patří však i mezi léčivé byliny - používá se hlavně pro posílení imunity a pročištění organismu.

 

Listy lopuchu určitě všichni znáte. Jsou nepřehlédnutelné hlavně pro jejich velikost - mohou měřit až 50 cm na délku a 40 cm na šířku. Rostlina samotná je dvouletá a poměrně mohutná. Dorůstá výšky až 70 cm. Má silnou, dření vyplněnou lodyhu, ze které vyrůstají veliké listy. Květy má lopuch v podobě kuličky s fialovým “chmýřím”, když uschnou, zabarví se do hněda a díky listenům s hákovitou špičkou se snadno zachytí do srsti zvířat nebo lidských oděvů - takto rostlina rozšiřuje semena. Setkat se u těchto suchých květenství můžete s pojmenováním “bodlák”, ačkoliv se jedná o jinou bylinu.

Na lopuch narazíte téměř v každém rumišti, líbí se mu na smetištích a v okolí cest. Tato nepříliš vábná místa však nesmí odradit od jeho používání. Byla by to škoda. Využívá se v kuchyni, kde najdou uplatnění hlavně mladé výhonky, řapíky a kořeny. Listy jsou hořké, ty se nejedí. Výhonky a řapíky se dají uvařit a chutnají podobně jako chřest. Lodyha má pak jemnou oříškovou chuť. Lopuch je obzvlášť oblíbený v Japonsku a Číně, kde se dokonce pěstuje a pojídá jako delikatesa. Jeho užití je i v kosmetice, kde se používá lopuchový olej. Své využití má také v přírodní medicíně. Pomáhá posilovat imunitu a přirozenou obranyschopnost. Přispívá k pročištění těla a má příznivý vliv na normální vylučování.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení