Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Lopuch větší

Lopuch je nedílnou součástí rumiští a okolí cest. Má veliké a výrazné listy. Patří však i mezi léčivé byliny - používá se hlavně pro posílení imunity a pročištění organismu.

 

Listy lopuchu určitě všichni znáte. Jsou nepřehlédnutelné hlavně pro jejich velikost - mohou měřit až 50 cm na délku a 40 cm na šířku. Rostlina samotná je dvouletá a poměrně mohutná. Dorůstá výšky až 70 cm. Má silnou, dření vyplněnou lodyhu, ze které vyrůstají veliké listy. Květy má lopuch v podobě kuličky s fialovým “chmýřím”, když uschnou, zabarví se do hněda a díky listenům s hákovitou špičkou se snadno zachytí do srsti zvířat nebo lidských oděvů - takto rostlina rozšiřuje semena. Setkat se u těchto suchých květenství můžete s pojmenováním “bodlák”, ačkoliv se jedná o jinou bylinu.

Na lopuch narazíte téměř v každém rumišti, líbí se mu na smetištích a v okolí cest. Tato nepříliš vábná místa však nesmí odradit od jeho používání. Byla by to škoda. Využívá se v kuchyni, kde najdou uplatnění hlavně mladé výhonky, řapíky a kořeny. Listy jsou hořké, ty se nejedí. Výhonky a řapíky se dají uvařit a chutnají podobně jako chřest. Lodyha má pak jemnou oříškovou chuť. Lopuch je obzvlášť oblíbený v Japonsku a Číně, kde se dokonce pěstuje a pojídá jako delikatesa. Jeho užití je i v kosmetice, kde se používá lopuchový olej. Své využití má také v přírodní medicíně. Pomáhá posilovat imunitu a přirozenou obranyschopnost. Přispívá k pročištění těla a má příznivý vliv na normální vylučování.