Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Mandle

Mandle patří mezi nejoblíbenější oříšky. Jsou plody stromu jménem mandloň obecná, který roste i v Česku. Mandle se také lisují a vzniká z nich mandlový olej.

 

Mandloň obecná patří do rodu slivoní, kam řadíme i meruňky, třešně či broskve. Její původ hledejte v Severní Africe a západní Asii, odkud se dostala až do Evropy. V České republice jste už možná slyšeli o mandlovém sadu, který se rozkládá u Hustopeč jižně od Brna. Jsou pozůstatkem hojného vysazování mandloňových po druhé světové válce, které však postupně zanikaly. Tento sad se zhruba tisícovkou stromů je posledním, který zůstal.

Mandloň je keřovitý strom, který dorůstá výšky jen 5 metrů. Jeho koruna je však široká a lehce převislá. Kvete bílými kvítky, plodem je pak peckovice s chlupatou zelenou slupkou, která ukrývá nám známé semeno v podobě mandle.

Mandle jsou jedním z nejoblíbenějších oříšku, ačkoli jsou do této skupiny řazeny nesprávně. Mandle ve skutečnosti není ořech, ale jádro uvnitř pecky plodu, který se nazývá rubina. Jsou zdravé, patří mezi antioxidanty a mohou pomoct zpomalit proces stárnutí. Obsahují také vysoké množství vlákniny, která napomáhá dobré funkci trávicí soustavy. Možná jste zaslechli, že mandle jsou jedovaté. To platí jen o těch hořkých, které lze však těžko okem poznat od mandlí dobrých. Poznáte je zkrátka jen po chuti. Hořké mandle obsahují zvýšený podíl amygdalinu, který se v těle člověka mění na kyanid. Nebezpečné je však množství asi 10 takových hořkých mandlí, proto se určitě nemusíte mandlí celkově vzdávat.

Mandle se také mohou lisovat, čímž vzniká mandlový olej. Ten je velmi oblíbený v kosmetickém průmyslu. Doporučuje se užívat spíše na sušší pleť. Výrazně pomáhá hydratovat a zklidnit pokožku.