Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Marco

Bylina Marco je doma v oblastech Karibiku nebo na okrajích Amazonského pralesa v Jižní Americe. Keříkovitá bylinka se užívá v etnomedicíně už po staletí, a dokonce ji peruánští indiáni používali k balzamování.

 

Jihoamerické bylinky jsou často velmi tajemné a mají pro nás v Česku zvláštní auru. Mezi takové patří i bylina Marco. Latinský název zní Ambrosia peruviana a patří do čeledi hvězdnicovitých. Bylinka Marco tvoří typické keříky, které mohou dorůstat až do výšky několika metrů. Celá rostlina je pokrytá jemnými chloupky, má oválné lístky a kvete světle zelenými/bílými květy. Poznáte ji najisto podle její typické a velmi intenzivní vůně. Narazit na ni můžete hlavně v okolí řek a vodních ploch, protože miluje vlhkou půdu. Růst však může i na okrajích deštných lesů nebo v oblasti peruánských And, kde se vyskytuje ve výšce 2 700 - 3 000 m.n.m.

Marco byla velmi oblíbená bylinka mezi indiánskými obyvateli už před mnoha generacemi. Jsou dokonce doložené zprávy, že se využívala při balzamování mrtvých a šamani ji používali pro své obřady. Bylinky si všimli i španělští dobyvatelé, které zaujala prostřednictvím chování domorodců. Velmi si ji oblíbili a používali ji do pokrmů, ve formě odvarů, pro výrobu mastí a dalších produktů přírodní medicíny.