Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Marco

Bylina Marco je doma v oblastech Karibiku nebo na okrajích Amazonského pralesa v Jižní Americe. Keříkovitá bylinka se užívá v etnomedicíně už po staletí, a dokonce ji peruánští indiáni používali k balzamování.

 

Jihoamerické bylinky jsou často velmi tajemné a mají pro nás v Česku zvláštní auru. Mezi takové patří i bylina Marco. Latinský název zní Ambrosia peruviana a patří do čeledi hvězdnicovitých. Bylinka Marco tvoří typické keříky, které mohou dorůstat až do výšky několika metrů. Celá rostlina je pokrytá jemnými chloupky, má oválné lístky a kvete světle zelenými/bílými květy. Poznáte ji najisto podle její typické a velmi intenzivní vůně. Narazit na ni můžete hlavně v okolí řek a vodních ploch, protože miluje vlhkou půdu. Růst však může i na okrajích deštných lesů nebo v oblasti peruánských And, kde se vyskytuje ve výšce 2 700 - 3 000 m.n.m.

Marco byla velmi oblíbená bylinka mezi indiánskými obyvateli už před mnoha generacemi. Jsou dokonce doložené zprávy, že se využívala při balzamování mrtvých a šamani ji používali pro své obřady. Bylinky si všimli i španělští dobyvatelé, které zaujala prostřednictvím chování domorodců. Velmi si ji oblíbili a používali ji do pokrmů, ve formě odvarů, pro výrobu mastí a dalších produktů přírodní medicíny.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení