Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Matico

Keř Matico patří do čeledi pepřovníkovitých a má typický pepřový zápach. Roste v tropické části Jižní Ameriky. Využívá se v etnické medicíně.

 

Matico je stálezelený keř, který najdete v tropických oblastech Jižní Ameriky. Latinský název této byliny zní Piper aduncum a přezdívá se mu různě - např. jako špičatý pepř, hierba del Soldado či Achtolín. Patří do čeledi pepřovníkovitých rostlin a stejně jako všechny ostatní z této skupiny má výrazný štiplavý zápach. Matico je kvetoucí keř, který roste divoce ve Střední a Jižní Americe až do nadmořské výšky 3 000 m. 

Plody rostliny matico se používají jako koření nebo se s ním dochucuje kakao. V tradiční medicíně divokých amazonských kmenů má své nezastupitelné místo, avšak Evropská unie nepovoluje uvádět žádné jeho prospěšné účinky.

Keřovitý strom matico dorůstá výšky až 7 metrů. Má listy ve tvaru kopí, které jsou dlouhé až 20 centimetrů. Plodem jsou drobné peckovice, které obsahují černá semena. Mimo výskyt divoké formy se také v mnoha místech účelně pěstuje - např. v tropické Asii či Polynésii. V některých místech je považovaný za invazivní plevel, protože podporuje vysychání půdy. Lidé využívají i jeho dřevo jako palivo nebo stavební materiál.

Matico vděčí svému lidovému pojmenování španělskému vojákovi jménem Matico, který podle legendy objevil rostlinu pro Evropu. Vždy je však třeba myslet na to, že domorodí obyvatelé ji znali dávno před ním. O rostlině se Matico pravděpodobně dozvěděl od domorodců, kteří mu listy této rostliny přikládali na otevřené rány, které se pak přestávaly krvácet. Tak si získala rostlina jméno Matico, nebo také “vojenská bylina”.