Meruňka

Meruňka obecná je oblíbený strom, který roste v nejedné české zahrádce. Mimo lahodné plody je zdrojem meruňkového oleje, který patří mezi oblíbené suroviny v kosmetice.

 

Pokud byste udělali průzkum a porozhlédli jste se po českých zahradách, v každé druhé najdete jabloň a meruňku. Právě druhá zmiňovaná patří mezi jeden z nejoblíbenějších ovocných stromů, ač je její pěstování často provázeno nemocemi, předčasným sesychánímm nebo sníženou úrodou kvůli jarním mrazům.

Meruňka patří do rodiny slivoňů, ke které patří i broskve, třešně nebo švestky. Ačkoliv je u nás tak oblíbená, původem pochází z Číny. Do Evropy se rozšířila přes Arménii, což se nakonec projevilo i v jejím latinském názvu Prunus armeniaca, které se přetransformovalo až do našeho pojmenování meruňka. 

Meruňka dorůstá výšky 3-7 metrů, skvěle se jí daří hlavně na Moravě. Protože vykvétají velmi brzy, patří mezi stromy, které jsou velmi citlivé na jarní mrazy, při kterých mohou opadat květy nebo malé plůdky. Plodem je peckovice s oranžovým oplodím, které se konzumují čerstvé, používají se na výrobu marmelád, džemů, suší se, nebo se nechávají kvasit, přičemž pak destilací vzniká jedna z nejoblíbenějších pálenek - meruňkovice.

Mimo lahodné plody se z jader pecek meruněk lisuje meruňkový olej, který má hojné využití hlavně v kosmetickém průmyslu. Olej se přidává do krémů, které jsou určené pro zralou pleť. Obsahuje vysoké množství draslíku, mědi, manganu, hořčíku, fosforu a vitamínů A, C, K a E, které stimulují produkci kolagenu, čímž podporují pružnost pokožky. Mimo zmíněné látky je olej bohatý i na esenciální mastné kyseliny a olejové kyseliny, což přispívá k bohaté hydrataci pleti.

Jádra pecek se dají konzumovat, ale může to být velmi rizikové. Obsahují kyanogenní glykosid amygdalin, který je nebezpečný už v malé míře. Při konzumaci se totiž mění na kyanid a není těžké se jím otrávit. Malé děti mohou být otrávené už při snědení poloviny jádra, nikdy se proto nenechte napálit a nekupujte meruňková jádra, které prodávají nejrůznější šarlatáni jako alternativu pro léčbu rakoviny!