Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Motýlí květ

Rostlina Klitorie ternatská známá také jako motýlí květ roste v tropech celého světa. Má výrazně modrou barvu a využívá se v etnomedicíně.

 

Rostlina s kontroverzním jménem patří mezi popínavé byliny. Výborně se jí daří v teplých oblastech světa - její původ je pravděpodobně v Africe, ale najít ji dnes můžete téměř po celém světě, kde je hodně teplo - v Thajsku, Vietnamu, Indonésii, Austrálii, Americe a dalších místech. Klitorie dorůstá výšky až 6 metrů a pozornost poutá hlavně svými nádhernými květy o velikosti zhruba 4 cm. Díky nim ji na mnoha místech pěstují jako rostlinu okrasnou. Plodem jsou lusky. Dále se pěstuje i díky schopnosti zlepšovat půdní kvalitu - obohacuje zeminu o dusík. Mezi další užití patří i používání rostliny jako barvivo. Pomocí modrých květů se barví namodro třeba rýže, květy samotné se v Barmě smaží v těstíčku a představují atraktivní pochoutku, v Thajsku z nich vyrábějí sirup.

Klitorie však patří i mezi významné byliny v oblasti etnické medicíny. Přezdívá se jí Motýlí květ a vyrábí se z ní odvary známé jako modrý čaj, protože květy tekutině propůjčují výraznou modrou barvu. Navíc se s barvou nápoje dá všemožně kouzlit - pokud do čaje přidáte citron, barva se změní na temně fialovou. Nápoj je to velmi lákavý a zajímavý. Bohužel nemá dle EU schválené žádné léčebné účinky, ale v přírodní medicíně se hojně využívá už mnoho generací.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení