Drazí přátelé, PLATEBNÍ BRÁNA je v PROVOZU. Děkuji všem za trpělivost. S láskou Blanka Čížkovská

Motýlí květ

Rostlina Klitorie ternatská známá také jako motýlí květ roste v tropech celého světa. Má výrazně modrou barvu a využívá se v etnomedicíně.

 

Rostlina s kontroverzním jménem patří mezi popínavé byliny. Výborně se jí daří v teplých oblastech světa - její původ je pravděpodobně v Africe, ale najít ji dnes můžete téměř po celém světě, kde je hodně teplo - v Thajsku, Vietnamu, Indonésii, Austrálii, Americe a dalších místech. Klitorie dorůstá výšky až 6 metrů a pozornost poutá hlavně svými nádhernými květy o velikosti zhruba 4 cm. Díky nim ji na mnoha místech pěstují jako rostlinu okrasnou. Plodem jsou lusky. Dále se pěstuje i díky schopnosti zlepšovat půdní kvalitu - obohacuje zeminu o dusík. Mezi další užití patří i používání rostliny jako barvivo. Pomocí modrých květů se barví namodro třeba rýže, květy samotné se v Barmě smaží v těstíčku a představují atraktivní pochoutku, v Thajsku z nich vyrábějí sirup.

Klitorie však patří i mezi významné byliny v oblasti etnické medicíny. Přezdívá se jí Motýlí květ a vyrábí se z ní odvary známé jako modrý čaj, protože květy tekutině propůjčují výraznou modrou barvu. Navíc se s barvou nápoje dá všemožně kouzlit - pokud do čaje přidáte citron, barva se změní na temně fialovou. Nápoj je to velmi lákavý a zajímavý. Bohužel nemá dle EU schválené žádné léčebné účinky, ale v přírodní medicíně se hojně využívá už mnoho generací.