Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Myrha

Myrha je sušená pryskyřice ze stromu myrhovníku, který pochází z Etiopie a Somálska. Existují i další druhy “nepravé” myrhy. Používá se podobně jako kadidlo.

 

Myrha produkt dodnes velmi ceněný, v minulosti však ještě více. Jedná se o pryskyřici modrozelené barvy, kterou produkuje strom zvaný myrhovník pravý. Původní a jedinečný latinsky zvaný Commiphora myrrha pochází ze Somálska a Etiopie a produkuje myrhu s názvem “herabol”. Jako myrha však bývý označovaná i směs různých pryskyřic ze stromů rodu Commiphora a Balsamodendron - známá je například indická myrha nebo myrha “bisabol”, kterou produkuje myrhovník na Arabském poloostrově.

Tajemná myrha měla ve starověku mnohdy cenu vyšší než zlato. Známá byla i ve starém Římě, kdy si jí cenili 5x více než kadidlo, které se nakonec stalo známější než myrha. Tato sušená pryskyřice se využívala hlavně v rámci pohřebních obřadů, kdy se pálila, aby zamaskovala zápach z pálených těl. Myrha byla také jedním z darů, které nesli Ježíškovi do Betléma Tři králové.

Myrha může mít různou úroveň kvality - ta se pozná podle její jasnosti, lepivosti na čerstvém rozlomení nebo podle tmavosti. A jak myrha voní? V surovém stavu většinou ostře, ale zároveň příjemně, a také hořce, což ostatně poukazuje i na hebrejské “murr” či “maror”, z čehož vzniklo její pojmenování. Když se myrha zapálí, vůně je těžká, nahořklá a má lehce vanilkový nádech. Je to vůně velmi silná a proto se s ní i v parfumérském průmyslu zachází opatrně. Myrha se v minulosti využívala také jako balzamovací mast a jako složka při výrobě kadidla.

Dnes se myrha využívá v kosmetice, parfumerii a někdy i v léčivých mastech a přípravcích. Najít ji můžete také ve vonných jehláncích, kde se kombinuje s posvátným dřevem kopál.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení