Noni

Pod názvem noni se rozumí vylisovaná šťáva z plodů stromu jménem Morinda barvířská, která se využívá v etnické medicíně. Morinda je tropický strom, který plodí oblíbené a lahodné ovoce.

 

Morinda barvířská představuje strom nebo keř, který dorůstá výšky 10 metrů. Protože roste v tropických oblastech světa, jedná se o rostlinu stálezelenou a neopadavou. Najdete ji v jižní Asii, v Číně, ale také v Austrálii, Střední Americe a Karibiku. Její název Morinda připomíná Moruši a ne náhodou - obě rostliny mají podobné plody. Druhové jméno barvířská pak poukazuje na barvivo, které je ukryté v kůře a kořenech.

Morinda roste v tropických lesích. Ke svému růstu potřebuje vydatné celoroční srážky, dostek vlhkosti a tepla. Aby plodila, vyžaduje také značný přísun světla. Miluje malou nadmořskou výšku, málokdy ji potkáte výš než 300 m. n. m. Jak ji poznáte? Dorůstá maximálně 10 metrů, má tenký kmínek, klínovité listy dlouhé až 30 cm. Kvete drobnými bílými květy, které jsou sdružené až v 90 kusech do kulovitého tvaru. Nejsnadněji však morindu poznáte podle plodů - připomínají veliké moruše, mají bílou barvu, později nažloutlou. Jsou velké asi 10 centimetrů. Tyto plody jsou jedlé, ale mnoha lidem nevoní jejich silné aroma. Proto často slouží jako potrava nejrůznějších živočichů. Obzvlášť oblíbené je mají kaloni, kteří také zajišťují rozptýlení semen po okolí.

Morinda se využívá pro získání šťávy zvané noni, která se vyrábí lisováním plodů. Aby byla výroba snazší, morinda se pěstuje na plantážích. Noni se využívá v etnické medicíně, nejčastěji v podobě sušeného prášku mletých plodů morindy. Kůra a kořeny stromu obsahují barvivo, které se využívá pro žluté, oranžové a červené barvení látek, zejména rituálních oděvů. Dřevo stromu je tvrdé, avšak strom je nízký. Využívá se tedy pro soustružení a opracovávání do tvarů hraček, nádob a dalších předmětů. Semena se listují na olej, který se používá k vypuzení hmyzu z vlasů. Pražená semínka jsou pak vítanou pochoutkou jen tak.