Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Opuncie

Nopál je český název pro opuncii, která vám možná bude známější. Jedná se o rostlinu z čeledi kaktusovitých, které mají svůj původ v zemích od Kanady až po jih Jižní Ameriky. Jsou typické plochými “listy” s bodlinkami. Plody jsou jedlé.

 

Opuncie na rozdíl od jiných kaktusovitých rostlin mají tělo tvořené plochými články. Takto je snadno poznáte. Rostou divoce v celé oblasti od Kanady až po Ohňovou zemi na jihu Jižní Ameriky. Po objevení Ameriky se rostlina dostala do Evropy, kde se jí nejlépe daří ve Středozemí a teplejších oblastech. Opuncie se také cíleně pěstuje, a to hlavně v Mexiku, Brazílii, Bolívii, USA, Itálii a severní Africe. V Mexiku se pěstuje dokonce už více jak 9 000 let.

Do rodu opuncie patří zhruba 300 druhů. Nejznámější je opuncie mexická, která dorůstá výšky až 4 metry. Její stonek se skládá z oválných a placatých článků, ze kterých vyrůstají až 4 cm dlouhé trny. Tato sukulentní rostlina kvete výraznými barevnými květy - žlutými, růžovými i červenými. Plody jsou velké 5-10 centimetrů opět růžové, červené či oranžové barvy. Stejně jako stonek jsou pokryté trny, avšak velmi jemnými a drobnými. Tyto štětinové trny se snadno zabodnou do kůže a velmi těžko se jich zbavuje, při konzumaci plodů je proto třeba být opatrnější. Uvnitř plodu je sladká dužnina a mnoho tvrdých semínek.

Mladé články stonků se mohou používat jako zelenina. Plody lze jíst syrové či vařené. Používají se pro výrobu marmelád, připravují se z nich saláty i dušená jídla. Nopál neboli opuncie obsahuje hromadu minerálů jako hořčík, vápník, draslík, fosfor a další. Je také bohatý na vitamíny A, B a C. Dále obsahuje vysoké množství vlákniny, bílkovin, sacharidů a aminokyselin. Využívá se hojně v etnické medicíně.

Opuncie se nejvíc pěstuje v Mexiku. V počátku 20. století vyšlechtil americký botanik Luther Burbank první opuncie, které nemají trny. V Austrálii se tato rostlina rozšířila natolik, že bylo nutné dovézt přirozeného hmyzího škůdce z Mexika, aby korigoval její růst.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení