Opuncie

Nopál je český název pro opuncii, která vám možná bude známější. Jedná se o rostlinu z čeledi kaktusovitých, které mají svůj původ v zemích od Kanady až po jih Jižní Ameriky. Jsou typické plochými “listy” s bodlinkami. Plody jsou jedlé.

 

Opuncie na rozdíl od jiných kaktusovitých rostlin mají tělo tvořené plochými články. Takto je snadno poznáte. Rostou divoce v celé oblasti od Kanady až po Ohňovou zemi na jihu Jižní Ameriky. Po objevení Ameriky se rostlina dostala do Evropy, kde se jí nejlépe daří ve Středozemí a teplejších oblastech. Opuncie se také cíleně pěstuje, a to hlavně v Mexiku, Brazílii, Bolívii, USA, Itálii a severní Africe. V Mexiku se pěstuje dokonce už více jak 9 000 let.

Do rodu opuncie patří zhruba 300 druhů. Nejznámější je opuncie mexická, která dorůstá výšky až 4 metry. Její stonek se skládá z oválných a placatých článků, ze kterých vyrůstají až 4 cm dlouhé trny. Tato sukulentní rostlina kvete výraznými barevnými květy - žlutými, růžovými i červenými. Plody jsou velké 5-10 centimetrů opět růžové, červené či oranžové barvy. Stejně jako stonek jsou pokryté trny, avšak velmi jemnými a drobnými. Tyto štětinové trny se snadno zabodnou do kůže a velmi těžko se jich zbavuje, při konzumaci plodů je proto třeba být opatrnější. Uvnitř plodu je sladká dužnina a mnoho tvrdých semínek.

Mladé články stonků se mohou používat jako zelenina. Plody lze jíst syrové či vařené. Používají se pro výrobu marmelád, připravují se z nich saláty i dušená jídla. Nopál neboli opuncie obsahuje hromadu minerálů jako hořčík, vápník, draslík, fosfor a další. Je také bohatý na vitamíny A, B a C. Dále obsahuje vysoké množství vlákniny, bílkovin, sacharidů a aminokyselin. Využívá se hojně v etnické medicíně.

Opuncie se nejvíc pěstuje v Mexiku. V počátku 20. století vyšlechtil americký botanik Luther Burbank první opuncie, které nemají trny. V Austrálii se tato rostlina rozšířila natolik, že bylo nutné dovézt přirozeného hmyzího škůdce z Mexika, aby korigoval její růst.