Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Ořešák

Ořešák královský je nejznámějším zástupcem čeledi ořešákovitých. Jeho jméno je také ořešák vlašský a plodí oblíbené vlašské ořechy. Tato dřevina má významnou roli v přírodní medicíně.

 

Mezi nejmohutnější stromy, se kterými se na území České republiky můžeme setkat rozhodně patří ořešák královský. Nádherná dřevina dorůstá výšky až 45 metrů a často se chlubí širokou a košatou korunou. Patří mezi nejvyhledávanější a nejhojněji pěstované dřeviny na světě - má totiž pro člověka i přírodu spoustu výhod. Jeho domovinou je však pravděpodobně Balkán, a centrální Asie, kde na něho můžeme narazit až v úbočích Himalájí. Jeho obliba začala už ve starověku, takže se rychle rozšířil do dalších částí světa - dnes ho najdete v Evropě, ale i v Severní a Jižní Americe. Ořešák miluje nížinné oblasti s úrodnou půdou. Jeho listy obsahují látky, které odpuzují hmyz, proto se dříve hojně vysazoval u hnojišť.

Ořešák je statný opadavý listnatý strom, který má tužší tmavozelené zpeřené listy. Kvete v dubnu a květnu samčími jehnědami a samičimí květy. Plodem jsou nám známé vlašské ořechy, které se skrývají v zeleném obalu a skořápce. Strom plodí teprve po 15 letech života.

Ořešák skýtá bohaté možnosti využití. Předně si rádi pochutnáváme na vlašských ořeších, které jsou plné výživných látek. Obsahují zhruba 70 % tuku včetně nenasycených mastných kyselin, spoustu bílkovin a něco málo sacharidů. Využívají se v cukrářském průmyslu, ale skvělé jsou i samotné. Z nezralých ořechů se vyrábí ořechový likér nebo také pálenka ořechovice. Významní je i ořechové dřevo, které je kvalitní a rychle roste. Vyrábí se z něho nábytek, pažby pušek, šperky i drobné užitné předměty. Pro účely přírodního barvířství se využívá kůra, listy i nezralé plody. Extrakt z ořešáku má své využití i v kosmetice - může být součástí opalovacích olejů a šamponů.

Samostatnou kapitolou je využití ořešáku v přírodní medicíně. Podporuje hladinu lipidů v krvi a pomáhá posilovat přirozenou obranyschopnost.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení