Pelyněk černobýl
Léčivá bylinka z rodu pelyňků roste po celé České republice. Patří mezi méně známé druhy. Populárnější je pelyněk pravý. Oba mají své nezastupitelné místo v přírodním léčitelství.
Pelyněk černobýl je vytrvalá rostlina, která dorůstá výšky 50-150 cm. Ke svému růstu vyžaduje půdu bohatou na dusík. Roste v mírném pásu Evropy i Asie. Běžně na něho můžete narazit na okrajích cest, v rumištích, mezích a křovinách. Jeho lodyha je velmi tuhá a může se větvit. Mívá načervenalou barvu. Listy u oddenku jsou delší, ty, které vyrůstají z lodyhy pak kratší, kopinaté. Všechny jsou ze spodní strany bíle plstnaté. Tvar květu je lata žluté, hnědožluté, fialkové či zrzavé barvy. Kvete pozdě, od července do září.
Pelyněk obsahuje látku thujon, která je toxická, ale je v rostlině zasoupená v menším množství než v pelyňku pravém. Hořký pelyněk bývá důležitou složkou mnoha bylinných čajů. Používá se i do nápojů jako tonik nebo absinth.
Pro účely etnické medicíny se sbírá oddenek a nať pelyňku. Pomáhá podporovat normální funkci ledvin, prostaty a přispívá k dobrému trávení. Využívá se i jako koření do masitých pokrmů nebo polévek. V minulosti patřil pelyněk černobýl mezi magické a kouzelné rostliny, která měla mimojiné zahánět vodníky.