Přeslička

Přesličky patří mezi nejstarší rostliny, které můžeme najít na naší planetě. V pravěku dorůstaly obřích rozměrů. Přeslička rolní je bylina, která se využívá také v etnické botanice - podporuje pleť, zdravé vlasy a nehty.

 

Přesličky jsou specifický druh rostlin, který si jen těžko spletete s něčím jiným. Přeslička rolní je vytrvalou bylinou, která se rozmnožuje výtrusy. Dnes už neroste do několimetrových výšek, ale měří zhruba 10-70 centimetrů. Ve srovnání s přesličkou bahenní má přeslička rolní výrazný dimorfismus - na jaře má lodyha s klasem hnědavou barvu, v létě pak z oddenku vyrůstá lodyha, která už je zelená a má listy. Přeslička má dutou lodyhu, která bývá rýhovaná a na pohled jakoby vodorovně pruhovaná. Z lodyhy vyrůstají úzké a dlouhé listy, které mohou lehce připomínat jehličí.

Přeslička rolní se vyskytuje téměř po celé Evropě a Asii. Má v oblibě i Severní Ameriku. Najdete ji také v Česku. Nemá ráda příliš vysoké teploty, proto ji nenajdete v tropických oblastech světa. Přeslička v ČR roste nejčastěji na poli jako plevel, ale najdete ji i v lužních lesích.

Význam přesličky rolní je poměrně velký. Patří totiž mezi oblíbené léčivé rostliny. Přeslička přispívá k dobrému stavu pokožky, vlasů a nehtů, protože obsahuje množství prospěšných minerálů. Podporuje normální funkci močové soustavy. Taktéž napomáhá k dobrému stavu kostí a kloubů, přispívá k pravidelnému vylučování a celkově osvěžuje tělo. Bývá součástí bylinných čajů. Přeslička rolní také obsahuje červené barvivo, které se využívá např. k čištění nádobí, leštění dřeva či mosazi. Přesličky se pro tyto účely usušily a svázali do svazku, který se z jedné strany seřízl. Díky vysokému obsahu křemičitých krystalů pak perfektně leštily povrchy. Využívali je truhláři a dodnes někteří hudebníci svoje nástroje leští právě přesličkou. Zajímavostí je také fakt, že Severoameričtí indiáni sušené přesličky vkládali do mokasínů, čímž zabránili pocení nohou, vzniku zápachu a plísním.