Pupečník

Pupečník asijský je bylina původem z jihovýchodní Asie. Bylina je hojně využívaná v tradiční čínské medicíně a ajurvédě. V Česku se pěstuje jako pokojová rostlina.

 

Pupečník asijský, latinsky Centella asiatica je známý také pod pojmenováním gotu kola. Tato bylinka má svou domovinu v jihovýchodní Asii. Jedná se o plazivou rostlinu, která v domácím prostředí roste divoce. V našich českých podmínkách by nezvládla mrazy, proto se pěstuje v truhlících jako pokojovka nebo rostlina přenosná. Má rád písčitý substrát, který je stále mírně vlhký. Gotu kola se také nazývá asijský zimolez, jeho jméno pochází ze sinhálštiny, přičemž “gotu” značí kalichovitý tvar rostliny a “kola” znamená list. Takto můžeme popsat i jeho stálezelené kruhovité listy s mírně vlnitými okraji. Pupečník je drobná jednoletá rostlinka, dorůstá výšky 10-20 cm, kvete drobnými kvítky v růžové, bílé nebo načervenalé barvě. Plodem jsou malé bobulky.

Pupečník je oblíbenou rostlinou v oblasti přírodní medicíny. Využívá se v indické ajurvédě i čínské medicíně. V oblibě ji mají jogíni v Himalájích, kteří ji užívají před meditací. Stejně jako u většiny jiných bylin nemůžeme její vlastnosti uvádět, přesto jsou některé, které Evropská unie schvaluje. Pupečník asijský podporuje duševní zdraví, posiluje koncentraci a paměť. Celkově podporuje zdraví a kognitivní funkce organismu. Přináší duševní pohodu a jasnější mysl. Dále podporuje normální funkci dýchacího systému, kardiovaskulární činnost, trávení a činnost cévní soustavy.