Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Puškvorec obecný

Puškvorec je léčivá mokřadní rostlina, kterou můžete potkat jak na rybnících, tak v zahradních jezírkách v Česku. Používá se také jako koření nebo v etnické medicíně.

 

Tato vytrvalá bylina, mokřadní travina pochází z Asie, z Číny. Přes Indii se ale rozšířila do Evropy, Severní Ameriky i dalších oblastí v Asii. Narazit na ni můžete i v České republice. Roste na březích vodních ploch, nejraději ve stojatých a pomalu tekoucích vod. Puškvorec obecný je rostlina vytrvalá, která dorůstá výšky až 150 centimetrů. Stejně jako většina jiných bahenních rostlin má dlouhá stébla, která tvoří nejvýraznější část rostliny. Listy vyrůstají z plazivého oddenku, kterým se rostlina drží břehu. Kvete bílým květenstvím ve tvaru palice, které postupně hnědne.

Puškvorec patří mezi léčivé bylinky. Pro tyto účely se využívá jeho oddenek. Má dokonce účinek schválený Evropskou unií, a sice že pomáhá k dobrému trávení - působí příznivě na tvorbu trávicích šťáv a má zklidňující účinek. Puškvorec se používá také jako koření, protože má výraznou vůni. Jeho oddenek se přidával do sladkých pokrmů a kompotů, a to hlavně v islámské a indické kuchyni. Dříve se také kandoval.