Pýr

Pýr plazivý patří mezi vytrvalé byliny a je jednou z nejrozšířenějších plevelů v České republice. Málokdo však ví, že je také bylinou léčivou.

 

Pýr plazivý pochází nejen z Evropy, ale je původní také v severní Africe a mírném pásu Asie. Jedná se o rostlinu poměrně agresivní, takže se snadno rozšířila do mnoha zemědělských oblastí. V Česku dokonce obývá celou ¼ orné půdy. Daří se mu dobře v jakémkoliv typu půdy od těžkých, kyselých až po písčité nebo zásadité. Roste na zahradách, na polích, pastvinách i mezi dlažebními kostkami. Jeho kořeny jsou dlouhé až 2 metry a dokážou se zavrtat hluboko do půdy, odkud čerpají vláhu a živiny - proto je tak těžké se ho zbavit.

Pýr má podobu středně vysoké traviny, která dorůstá výšky až 1,2 metrů, ale spíše se setkáte s rostlinou menšího vzrůstu. Na rozdíl od mnoha travin netvoří trsy. Má stébla s kolénky, jeho listy jsou zelené až šedivé, na omak mírně drsné. Některá stébla končí plochým kláskem s lichým počtem menších klásků. Pýr kvete v červnu až srpnu. Rozmnožuje se pomocí oddenků.

Naprostá většina lidí vnímá pýr jako škodlivý plevel, který je nutný odstranit. Ačkoliv samozřejmě škodí a dusí ostatní rostliny a je takový postup u pěstitelů a zemědělců oprávněný, může pýr přinést i něco dobrého. Mladé rostliny například patří mezi výživnou potravu pro býložravá hospodářská zvířata. Díky rychle rostoucím a hustým oddenkům je také skvělý pro okamžitou stabilizaci půdy. A pak jsou tu jeho léčivé schopnosti. Pro etnickou medicínu se využívá jeho oddenek, který se suší. Využívá se pro detoxikaci a správnou činnost ledvin, přispívá k vylučování vody z těla a má blahodárný vliv na pročištění oběhové soustavy. Pomáhá také kontrolovat tělesnou hmotnost. Je skvělým příkladem toho, že nic není černobílé a škodlivé může být i prospěšné.