Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Aguaje

Mauricie převislá neboli Aguaje je vysoký strom rostoucí v povodí Amazonie. Lidé využívají hlavně jeho plody, které se jí čerstvé, využívají se pro výrobu marmelády nebo v etnomedicíně.

 

Aguaje má podobu krásné košaté palmy, která se tyčí do výšky až 35 metrů a tvoří tak vyšší stromové patro v tropickém deštném pralese Amazonie. Domorodí obyvatelé jí přezdívají “strom života” a kvůli krásnému tvaru ji připodobňují k ženské postavě. Mauricie plodí šťavnaté plody, jejichž sběru se účastní celá vesnice. Muži statečně šplhají vysoko do korun stromů, odkud zralé plody shazují. Ženy a děti je pak sbírají a pečlivě přebírají. Plody Aguaje pak používají pro výrobu ovocných šťáv, džemů, ale i v etnomedicíně. Na jednom stromě se může urodit až 200 kg plodů. Strom Aguaje je pro domorodce posvátný a velmi si ho cení. Mimo to, že poskytuje zdroj obživy lidem v džungli, slouží i jako potrava pro amazonskou faunu - na plodech si pochutnávají tapíři i nejrůznější ptáci. Listy stromů využívají indiáni jako dočasnou střešní krytinu svých příbytků. Mauricie se nejvíce vyskytují a pěstují v často zaplavovaných územích s velice kyselou půdou a množstvím nanesených sedimentů. Zde tvoří bohaté porosty, které se nazývají aguajal. Rostlina se využívá i v lidové medicíně, avšak nařízení evropské unie nám nedovoluje blíže hovořit o jejich účincích.