Aguaje

Mauricie převislá neboli Aguaje je vysoký strom rostoucí v povodí Amazonie. Lidé využívají hlavně jeho plody, které se jí čerstvé, využívají se pro výrobu marmelády nebo v etnomedicíně.

 

Aguaje má podobu krásné košaté palmy, která se tyčí do výšky až 35 metrů a tvoří tak vyšší stromové patro v tropickém deštném pralese Amazonie. Domorodí obyvatelé jí přezdívají “strom života” a kvůli krásnému tvaru ji připodobňují k ženské postavě. Mauricie plodí šťavnaté plody, jejichž sběru se účastní celá vesnice. Muži statečně šplhají vysoko do korun stromů, odkud zralé plody shazují. Ženy a děti je pak sbírají a pečlivě přebírají. Plody Aguaje pak používají pro výrobu ovocných šťáv, džemů, ale i v etnomedicíně. Na jednom stromě se může urodit až 200 kg plodů. Strom Aguaje je pro domorodce posvátný a velmi si ho cení. Mimo to, že poskytuje zdroj obživy lidem v džungli, slouží i jako potrava pro amazonskou faunu - na plodech si pochutnávají tapíři i nejrůznější ptáci. Listy stromů využívají indiáni jako dočasnou střešní krytinu svých příbytků. Mauricie se nejvíce vyskytují a pěstují v často zaplavovaných územích s velice kyselou půdou a množstvím nanesených sedimentů. Zde tvoří bohaté porosty, které se nazývají aguajal. Rostlina se využívá i v lidové medicíně, avšak nařízení evropské unie nám nedovoluje blíže hovořit o jejich účincích.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení