Amazonie

Geografickou oblast Amazonie najdeme v Jižní Americe. Zahrnuje povodí řeky Amazonky s jejími přítoky. Rozkládá se na území států Brazílie, Bolívie, Venezuely, Peru, Kolumbie, Ekvádoru a dalších, celkem 9 států.

 

Oblast Amazonie je známá především proto, že se zde rozkládá Amazonský deštný prales, největší tropický deštný les na světě. Okrajové části pak tvoří savany, buše a lesy nížin. V Amazonii existuje obrovská biodiverzita druhů, najdeme zde přes 100 000 druhů savců, ptáků a plazů a přes 270 000 druhů hmyzu. Mimo ně zde roste obrovské množství různých druhů rostlin a hub. Navíc pravděpodobně spousta organismů teprve čeká na objevení. V Amazonii dále existuje a žije spousta indiánských kmenů, přičemž některé z nich jsou zcela soběstačné a nesetkávají se s “běžnou” civilizací (asi 60 kmenů). Některé rostliny Amazonie se využívají jako kulturní plodiny - kaučukovník či kakaovník, další pak hrají významnou roli v etnické medicíně - vilcacora, lapacho a mnoho jiných.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení