Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Chanca Piedra

Bylinka Chanca piedra patří do rodu pryšců. Roste v Jižní Americe a její indiánské jméno znamená “drtič kamenů”, což se vztahuje k jejímu vlivu na činnost močovou soustavu.

 

Chanca piedra patří mezi nejznámější a nejvyužívanější byliny z Jižní Ameriky v oblasti etnomedicíny. Slavná bylinka s latinským názvem Phyllanthus niruri má podobu drobné rostlinky, která nevyroste víc jak do výšky 60 cm. Není se čemu divit, vyskytuje se nejčastěji ve vyšších polohách pohoří Andy, kde jsou podmínky k životu poměrně náročné. Bylinka je spíše nenápadná, kvete drobnými bílými či žlutými kvítky, má oválné listy a zploštělé plody.

Každého určitě zaujme její název, který evokuje tajemnou a exotickou bylinu. Pojmenování Chanca piedra dali rostlině domorodí indiánští obyvatelé, a v překladu to znamená něco jako drtič či lamač kamenů. To odkazuje na její schopnost ovlivňovat močovou soustavu. Bližší informace bohužel nemůžeme uvádět, bylina je však dlouhodobě vědecky zkoumaná a mezi domorodými obyvateli je v etnomedicíně hojně využívaná už po staletí. Většinou se z ní připravuje odvar, který se pravidelně popíjí. Odvar nemá výraznou chuť a není hořký, jeho popíjení je tak docela příjemné.