Drazí přátelé, od 1.5.2024 je majitelem Blue Bloom s.r.o., ( Inca Botanica ), veškeré dotazy a pohledávky ohledně objednávek, dotazů apod. směrujte na mail eshop@incabotanica.com nebo na tel. +420 770 600 933 po-pá od 11:00-13:00.

Andy

Pohoří Andy lemují západní část Jižní Ameriky a jsou nejdelším horským pásem na světě. Na délku měří přes 7 000 km a táhnou se od Panamy a Karibského moře až do po Drakeův průliv u Ohňové země. Celkově prochází 7 zeměmi Jižní Ameriky, a tedy Venezuelou, Kolumbií, Ekvádorem, Peru, Bolívií, Chile a Argentinou. 

Andy2Jaká slavná místa leží v Andách?

V Andách leží desítky obdivuhodných a kulturně významných míst. Jedním z nich jsou ruiny inckého města Machu Picchu v Peru. Nachází se na horském hřebeni vysoko v horách a nabízí úžasný pohled na kamenné stavby, terasy a starodávné citadely. 

V Bolívii se rozléhá Salar de Uyuni, tedy největší solná pláň na světě. Dříve se jednalo o dno jezera. Nachází se ve výšce 3 656 metrů nad mořem a při období dešťů se proměňuje v ohromující zrcadlovou plochu.

V Andách se nachází hora Aconcagua, která je se svou výškou téměř 7 000 metrů nad mořem nejvyšším vrcholem celé Ameriky. Kromě toho zde najdete i největší ledovce, které leží mimo polární oblasti. Jedná se například o ledovec Perito Moreno v Argentině.

Andy1Čím jsou Andy významné?

Andy jsou díky svému rozsahu od tropického pásma až po mírné pásmo a vysokým nadmořským polohám známé svou ohromující biodiverzitou a bohatstvím ekosystémů. Nachází se zde mnoho unikátních druhů rostlin a zvířat, které se přizpůsobily místním extrémním podmínkám. Mezi charakteristické rostliny pohoří patří bromélie, kaktusy, orchideje a různé druhy poléhavých trav. Kromě toho zde rostou i byliny jako například cuti cuti, manayupa, wira wira nebo třeba maca. Tato flora má často léčivé vlastnosti a je klíčovým zdrojem pro tradiční etnomedicínu.

Jaké produkty pocházející z And najdete na mém e-shopu?

V horských oblastech Jižní Ameriky můžete najít velkou spoustu běžných i vzácnějších bylinek. Domorodí obyvatelé z nich připravují nejrůznější odvary, přidávají je do jídla nebo je využívají pro rituální obřady. Jelikož většina z nich má zdraví prospěšné účinky, vyrábí se z nich nejrůznější doplňky stravy nebo čaje, které najdete i na mém e-shopu. 

Objednejte si například bylinný čaj z cuti cuti, z manayupy nebo z rostlinky wira wira, případně prášek ze spiruliny nebo z macy. Pokud chcete zkombinovat pozitivní vlastnosti rovnou několika bylin, vyzkoušejte například extrakt Muňacha.

Na úbočí And se kromě zmíněných rostlin nachází i vodní nádrže nazývané salinas. Z těch se až dodnes tradičním způsobem sklízí růžová sůl, která se řadí mezi nejlahodnější soli na světě. A mimo jiné i tu najdete na mém e-shopu, a to rovnou v několika variantách – s hrubými nebo jemnými krystaly nebo ve speciální uzené úpravě.  


Pokud se chcete o rostlinách, speciálních termínech nebo o zemích a dalších pojmech souvisejících s Amazonií a etnomedicínou dozvědět více, hledejte je ve slovníku pojmů.