Graviola

Anona Graviola, Láhevník ostnitý, Anona ostnitá nebo Guanabana. Všechny tyto názvy představují jedinou rostlinu - ovocný strom rostoucí ve Střední a Jižní Americe. Využívá se v etnomedicíně.

 

Některé rostliny Jižní Ameriky mají mnohem větší popularitu než jiné. To je případ ovocného stromu s výraznými ostnitými plody, který se česky nazývá Láhevník ostnitý. Roste napříč Střední a Jižní Amerikou a vysloužil si široké množství názvů a lidových pojmenování. Graviola není příliš vzrostlým stromem - dorůstá výšky zhruba 6 metrů. Má výrazné tmavě zelené lesklé listy a jedná se o rostlinu stálezelenou. Nejzajímavější část, pro kterou si láhevník získal takovou oblibu jsou pak jeho plody. Velké srdčité plody dorůstají až 20 cm v průměru a jsou pokryté měkkými ostny. Mohou vážit až půl kila.  Pod slupkou se skrývá žlutobílá dužina, která svou chutí připomíná směs jahod a banánů. Jistě chápete, že takovou příchuť si v Latinské americe většina lidí rychle zamilovala. 

Plody můžete koupit na tržnicích po celé oblasti výskytu, jen se nenechte zmást jmény. Ve španělsky hovořících zemích se nazývá guanabana, v Brazílii pak graviola. Využívá se pro přípravu smoothie, zmrzliny nebo salátů. Bohužel se v čerstvé podobě s graviolou v Evropě nejspíš nesetkáte, ovoce je velmi náročné na dopravu. Rychle se otlačí a kazí, proto se nedováží. Vyzkoušet ho ale můžete v bylinném čaji, extraktu nebo tabletách a získat tak pro své tělo alespoň výživné látky, které skrývá. 

V oblasti etnické medicíny se využívají všechny části rostliny - listy, kůra, kořeny i plody. Opatrně se musí zacházet se semeny gravioly, která jsou jedovatá.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení