Guanabana
Anona Graviola, Láhevník ostnitý, Anona ostnitá nebo Guanabana. Všechny tyto názvy představují jedinou rostlinu - ovocný strom rostoucí ve Střední a Jižní Americe. Využívá se v etnomedicíně.
Některé rostliny Jižní Ameriky mají mnohem větší popularitu než jiné. To je případ ovocného stromu s výraznými ostnitými plody, který se česky nazývá Láhevník ostnitý. Roste napříč Střední a Jižní Amerikou a vysloužil si široké množství názvů a lidových pojmenování. Graviola není příliš vzrostlým stromem - dorůstá výšky zhruba 6 metrů. Má výrazné tmavě zelené lesklé listy a jedná se o rostlinu stálezelenou. Nejzajímavější část, pro kterou si láhevník získal takovou oblibu jsou pak jeho plody. Velké srdčité plody dorůstají až 20 cm v průměru a jsou pokryté měkkými ostny. Mohou vážit až půl kila. Pod slupkou se skrývá žlutobílá dužina, která svou chutí připomíná směs jahod a banánů. Jistě chápete, že takovou příchuť si v Latinské americe většina lidí rychle zamilovala.
Plody můžete koupit na tržnicích po celé oblasti výskytu, jen se nenechte zmást jmény. Ve španělsky hovořících zemích se nazývá guanabana, v Brazílii pak graviola. Využívá se pro přípravu smoothie, zmrzliny nebo salátů. Bohužel se v čerstvé podobě s graviolou v Evropě nejspíš nesetkáte, ovoce je velmi náročné na dopravu. Rychle se otlačí a kazí, proto se nedováží. Vyzkoušet ho ale můžete v bylinném čaji, extraktu nebo tabletách a získat tak pro své tělo alespoň výživné látky, které skrývá.
V oblasti etnické medicíny se využívají všechny části rostliny - listy, kůra, kořeny i plody. Opatrně se musí zacházet se semeny gravioly, která jsou jedovatá.