Od 4.7. - 31.8. 22 má TELEFONICKÁ PORADNA DOVOLENOU, v případě dotazů pište, prosím, na mail: INFO@BYLINKYZAMAZONIE.CZ. Děkuji za pochopení. Blanka Čížkovská

Hercampuri

Mezi hojně využívanou a již tradiční bylinu Jižní Ameriky v přírodní medicíně patří Hercampuri. Roste v horských oblastech Peru a má výrazně hořkou chuť.

 

Hercampuri je bylinka s latinským názvem Gentianella alborosea Gilg. Fabris. Herba. Její český název pak zní hořeček, který odkazuje k její výrazné hořké chuti. Pokud vám taková chuť vadí, čaj připravený z Hercampuri vám zřejmě moc chutnat nebude. Věřte však, že stojí za to ho pít. Bylinka roste v trsech a najdete ji ve vysokých oblastech peruánských And. Je drobnější, má tmavě zelené listy a drobné fialové kvítky. Roste v hůře dostupných oblastech, kde se sklízí výhradně ručně. Zaslouží si proto naši úctu. Její název vychází z původního pojmenování Hjircan Pureck, který v jazyce domorodých indiánů znamená doslova “ten, který kráčí”. Metaforicky tak připomíná léčitele a bylinkáře, kteří v minulosti chodili od vesnice k vesnici a nabízeli lidem v zapadlých oblastech léčivé byliny. Setkat se můžete i s názvem Té Amarago. Až vám ho někdo v Peru nabídne, nebuďte zaskočeni hořkou chutí, v překladu se jedná o “hořký čaj”. Bohužel zde nemůžeme uvádět zdravotní účinky této rostliny, její hojné a dlouhodobé užívání v etnomedicíně jihoamerických kmenů však mluví za vše.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení