Hojník horský

Bylina hojník horský roste hlavně na Balkáně. Využívá se v etnomedicíně pro přípravu odvarů, mimojiné také oblíbeného nápoje Pirinský čaj.

 

Hojník horský je nenápadná bylinka, na kterou můžete narazit na Balkáně. Potkat ji můžete v Řecku, na Krétě, v Turecku i v Bulharsku. Vyskytuje se v oblastech vyšších než 1 000 m n.m a mezi oblíbené byliny v přírodním léčitelství patří už po staletí. Rostlinka má stříbřité listy a kvete drobnými světle žlutými kvítky. Latinský název Sideritis syriaca můžeme volně přeložit jako “špatné ven”, české pojmenvání hojník pak vychází ze slovesa “hojit”. Tyto názvy hodně napovídají o tom, proč je bylinka tolik oblíbená. Poprvé se hojník objevil už v záznamech řeckého botanika Pedaniusa Dioscoridesa. Bylina je zajímavá velkým obsahem železa. Odvar připravený z této byliny v dřívějších dobách využívali polní lékaři, kteří ho podávali vojákům. Uměl výborně posílit tělo a zregenerovat organismus.

Hojník se využívá pro přípravu odvarů i dnes. U nás ho můžete pořídit například v Pirinském čaji, který se nazývá také horský či syrský. Obsahuje flavonoidy, množství éterických olejů, antioxidantů i zinku, hořčíku a železa.